RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rafał Trzaskowski debatował o nowej telewizji publicznej. Bez TVP Info i bez Wiadomości [WIDEO]

– Odbyłem debatę z ekspertami, która miała na celu przygotowanie konkretnych rozwiązań dotyczących nowej TV publicznej – poinformował w mediach społecznościowych Rafał Trzaskowski, kandydat PO w wyborach prezydenckich. Jak mówił, telewizja ma być apolityczna, etyczna, współczesna technologicznie, edukacyjna i uspołeczniona.

Za ten pomysł Rafał Trzaskowski jest mocno krytykowany

– Nie uważam pomysłu Rafała Trzaskowskiego za dobre rozwiązanie – mówi w rozmowie z portalem tvp.info Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat PSL na...

zobacz więcej

Już 18 maja Rafał Trzaskowski zasugerował, że jeśli wygra wybory prezydenckie, zlikwiduje serwisy informacyjne Telewizji Polskiej. Podkreślał, że jest zdeterminowany. – Bez TVP Info, bez Wiadomości, bez publicystyki politycznej, bez tego wszystkiego, co dzisiaj zatruwa nasze życie publiczne – mówił.

Do tematu wrócił w czwartek, informując o zorganizowaniu debaty w tej sprawie. – Dzisiaj zgodnie z zapowiedzią odbyła się debata z ekspertami – po to, żeby przygotować się do konkretnych rozwiązań dotyczacych nowej telewizji publicznej – poinformował w nagraniu opublikowanym w internecie.

Debata „Nowe media publiczne” odbyła się w Domu Innowacji Społecznych Rzemieślnicy i Marzyciele w Warszawie z udziałem m.in. reżyser Agnieszka Holland, b. dziennikarza i członka KRRiT Krzysztofa Lufta, dziennikarki Agnieszki Szydłowskiej (do niedawna radiowa „Trójka”), Edwina Bendyka (tygodnik „Polityka”), Ewy Kulik-Bielińskiej z Fundacji im. Stefana Batorego oraz medioznawcy dr. Michała Głowackiego.

– Wspólnie ustaliliśmy przede wszystkim najważniejsze zasady. Po pierwsze oczywiście zasada apolityczności, tak żeby nowa telewizja publiczna nigdy nie była już upolityczniona i nigdy nie podlegała politykom. Po drugie – etyczna w działaniu, tak aby nowa telewizja publiczna pozbawiona była manipulacji, siania nienawiści i hejtu. Po trzecie – misja edukacyjna. która jest jedną z najważniejszych misji telewizji publicznej – relacjonuje Trzaskowski w nagraniu zamieszczonym na Twitterze.

Nowa TV ma też być, jak mówi, „współczesna technologicznie” i „oparta o nowe technologie”. – Tutaj przede wszystkim ton dyskusji zmierzał do tego, żeby tworzyć od nowa platformę nowej telewizji publicznej, na której będą wszystkie media, telewizja i radio – wyjaśnił kandydat na prezydenta.

– I co najważniejsze, (...) nowa telewizja publiczna powinna być uspołeczniona. Chodzi o to, żeby to ludzie, społeczeństrwo obywatelskie tę telewizję tworzyło i żeby ta teleewizja funkcjonowała właśnie pod nadzorem społeczeństwa obywatelskiego. Bo to da nam pełną gwarancję że nowa telewizja publiczna bedzie w pełni niezależna, apolityczna, wolna od manipulacji i hejtu – zakończył Rafał Trzaskowski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej