Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Górskie karetki. GOPR ma nowe samochody

Według ratownika w poprzednich samochodach z których korzystali było znacznie mniej miejsca (fot. GOPR)

Od dwóch lat grupy ratunkowe GOPR testowały różne warianty terenowych samochodów wzbogaconych przez rodzimą firmę z Bielska-Białej. Według ratowników auta, które trafiły do nich ostatnio są najlepszą wersją karetki górskiej jaką do tej pory dysponowali w swojej historii.

PKP Intercity: Kolejne pociągi Pendolino wracają na tory

Do rozkładu PKP Intercity wracają od 31 maja kolejne składy kategorii Express InterCity i Express InterCity Premium (EIP Pendolino), zawieszone do...

zobacz więcej

–  Pojazd całkowicie obudowany przez polską firmę spełnia wymagania potrzebne do wykonywania wyspecjalizowanej pracy w trudnych warunkach – powiedział nam Piotr Hausner, ratownik górski z krynickiej grupy GOPR.

Według ratownika w poprzednich samochodach z których korzystali, było znacznie mniej miejsca. – W tej wersji karetki górskiej  mieści się więcej osób. Można w niej przeprowadzić czynności medyczne – dodaje Hausner.  

Nowe samochody zaprojektowane i wzbogacone dla GOPR, zbudowano na bazie Toyoty Hilux z sinikiem diesla 2.4 D-4D/150 KM. Zabudowa aluminiowa jest zintegrowana z kabiną kierowcy.  Jest ocieplona i wygłuszona.  Zabudowa pikapa pozwala na przewóz maksymalnie 6 osób lub 3 z noszami ratowniczymi w tylnej części auta. 

Na łamach Dziennika.pl auto pochwalił także naczelnik GOPR. – W jego powstaniu połączono doświadczenie inżynierów z Conceptu z wymaganiami, uwagami i potrzebami ratowników, którzy aktywnie uczestniczyli w powstaniu tego auta dzieląc się uwagami z konstruktorami – powiedział Jerzy Siodłak. I dodał: „W ten sposób powstał najlepszy pojazd, jakim do tej pory dysponowaliśmy. Cztery nowe Toyoty już jeżdżą w czterech naszych grupach regionalnych: Beskidzkiej, Bieszczadzkiej, Podhalańskiej i Krynickiej”. 

źródło:
Zobacz więcej