RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Kandydat KO chce zawiesić inwestycje. „Na Kremlu już mrożą szampany” [WIDEO]

Rafał Trzaskowski chce w związku z pandemią zawieszenia m.in. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i przekopu Mierzei Wiślanej. – Czy to jest myślenie propolskie, czy też proniemieckie? Myślę, że raczej proniemieckie. Ze wstrzymania przekopu Mierzei Wiślanej bez wątpienia ucieszyłby się bardzo Władimir Putin i myślę, że już powoli mrożą szampany na Kremlu, żeby ewentualnie odstrzelić w przypadku, gdyby nie daj Boże, Trzaskowski został prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej – powiedział portalowi tvp.info poseł PiS Jan Mosiński.

Trzaskowski chce odłożenia budowy CPK i przekopu Mierzei Wiślanej

Budżet CPK powinien zostać przekazany na poduszkę antykryzysową, budżet PFN – na pomoc szpitalom, a środki na Przekop Mierzei Wiślanej – na premie...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Czy możemy zatem postawić tezę, że gdyby Rafał Trzaskowski został prezydentem, to będzie reprezentował interesy na linii Moskwa-Berlin, a Warszawa będzie wyłącznie taką prowincjonalną miejscowością gdzieś na marginesie polityki europejskiej? – pytał retorycznie poseł Mosiński.

Na środowej konferencji prasowej prezydent Warszawy mówił, że część wielkich inwestycji trzeba będzie przełożyć na przyszłość. – Budżet Centralnego Portu Komunikacyjnego, który jest szacowany na 75 miliardów złotych powinien zostać przekazany na poduszkę antykryzysową dla ludzi, którzy tracą pracę w związku z epidemią – stwierdził. Na tym nie koniec proponowanych cięć. – Środki z kolejnego kontrowersyjnego projektu rządu, czyli przekopu Mierzei Wiślanej, 2 miliardy złotych, powinny zostać przekazane na premie dla lekarzy i pielęgniarek – mówił kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta.

– Prezydent Trzaskowski w swojej Warszawie nie bardzo sobie radzi z różnego rodzaju działaniami, inwestycjami, dlatego nie dziwi mnie, że jego jedynym pomysłem jest zatrzymanie wszystkich inwestycji w kraju czy przede wszystkim tych największych. Skoro ktoś nie ma pomysłu w Warszawie, to nic dziwnego, że nie ma pomysłu na całą Polskę – skomentował poseł PiS Tomasz Latos.

Kandydat PO nie chce konkurować z Berlinem. Trzaskowski o Centralnym Porcie Komunikacyjnym

– PiS chce budować lotnisko w szczerym polu, oparte na gigantomanii – twierdzi Rafał Trzaskowski. – Jeśli Warszawa chce się rozwijać przez następne...

zobacz więcej

Chęć zawieszenia największych inwestycji popierają politycy KO. – Inwestycja, która będzie rozłożona na lata, a zwrot z niej może będzie za lat kilkadziesiąt, a może w ogóle, to jest inwestycja, na którą dzisiaj Polski po prostu nie stać – mówiła o CPK posłanka KO Izabela Leszczyna.

– W Polsce mamy kilkanaście lotnisk. Wszystkie od dwóch miesięcy stoją całkowicie puste. Odrabianie strat na rynku przewozów lotniczych będzie trwało bardzo długo. Te poziomy, które mieliśmy w roku 2019 tak szybko się nie wypełnią. Wiele biznesów z punktu widzenia koronawirusa musi zostać zdefiniowanych na nowo – argumentował poseł KO Marek Sowa.

Trzaskowski już długo przed koronawirusem, bo w 2018 roku krytykował budowę CPK. – Ja uważam, że to jest gigantomania przy tym, że będziemy mieli w ciągu dwóch lat lotnisko w Berlinie – mówił na temat inwestycji na antenie TOK FM. – To nie jest odpowiednia argumentacja. Ja akurat jestem ze Szczecina, więc wiem, jak wygląda to lotnisko w Berlinie. Berlin ma ogromne problemy, jeżeli chodzi o uruchomienie tego lotniska i sprawa już od 5, czy 7 lat trwa, gigantyczne pieniądze już wydane. Prawda jest taka, że Polska powinna rozwijać sieć lotnisk – stwierdził poseł Lewicy Dariusz Wieczorek.

– Po co nam LOT, skoro mamy Lufthansę? Jeżeli polski polityk wybierany przez polskich wyborców w ten sposób widzi sprawę, to znaczy, że chyba pomylił swoje przeznaczenie. Być może powinien być rzecznikiem Lufthansy albo dziennikarzem, który pisze krytyczne artykuły o Centralnym Porcie Komunikacyjnym tylko dlatego, że są to inwestycje rządu Prawa i Sprawiedliwości – zastanawiał się eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej