Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Stołeczny ratusz podniósł czterokrotnie czynsz Domu Literatury. Pisarka zaapelowała o pomoc

Portal tvp.info próbował uzyskać stanowisko stołecznych władz w tej sprawie. Jak dotąd – bezskutecznie (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

„Dom Literatury w Warszawie jest zagrożony. Wczoraj Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski po wielu naszych interwencjach podjął decyzję o utrzymaniu czterokrotnej podwyżki czynszu” – napisała na Facebooku Anna Nasiłowska, pisarka, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Portal tvp.info skontaktował się w tej sprawie z rzeczniczką warszawskiego ratusza Karoliną Gałecką.

Prezes CPK zaskoczony żądaniami Trzaskowskiego. Mocna odpowiedź ws. inwestycji

Rafał Trzaskowski stwierdził, że miliardy na Centralny Port Komunikacyjny należy przekierować m.in. na ochronę miejsc pracy. Prezes CPK Mikołaj...

zobacz więcej

Dom Literatury mieści się na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Znajdują się tam siedziby Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Polskiego PEN-Clubu, Związku Literatów oraz Biblioteki Donacji Pisarzy, która w tej chwili wchodzi w skład Biblioteki Narodowej. Fundacja, która administruje domem, czerpie dochody z restauracji i pokoi gościnnych znajdujących się w lokalu. Jak pisze Nasiłowska, te formy działalności gospodarczej były w ostatnich tygodniach niemożliwe ze względu na epidemię koronawirusa.

W takiej sytuacji, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski miał podjąć decyzję o utrzymaniu czterokrotnej podwyżki czynszu za lokal. Jak pisze Nasiłowska, stało się tak, pomimo wielu interwencji środowiska z nim związanego. Wpis Nasiłowskiej spotkał się z dużym odzewem.

„Drodzy! Dziękuję za szybką reakcję w sprawie Domu Literatury. Wasze zainteresowanie jest dla nas bezcenne. Stowarzyszenie Pisarzy Polskich na razie zamyka temat, Polski PEN-Club prowadzi dalsze działania” – napisała później pisarka na Facebooku.

Po kilku godzinach swój pierwszy wpis Nasiłowska usunęła. Później dodała jeszcze kolejny, gdzie pisze: „Pod wpływem różnych telefonów, a przede wszystkim NADZIEI na rozwiązanie konfliktu zdecydowałam się usunąć z mojego Fb post o sytuacji Domu Literatury. Chodzi nam przecież o to, by nie dopuścić do katastrofy dla stowarzyszeń, ale i dla kultury, jaką byłaby konieczność opuszczenia tego miejsca”.

Do sprawy ustosunkowała się rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

„Dotychczas Fundacja płaciła czynsz w wysokości 5875 zł miesięcznie, za 1216 m2 przy pl. Zamkowym w Warszawie. W nowej umowie dzierżawy, Miasto zaproponowało czynsz po stawkach najniższych z możliwych, zarówno za działalność statutową jak i komercyjną, np: za restaurację i kawiarnię »Literatka« 30 zł miesięcznie za 1 metr. Dla porównania restauracje nieopodal pl. Zamkowego płacą 130 zł za 1 m. Za działalność niedochodową fundacja płacić będzie 3,93 zł za 1 m. Za czas pandemii Fundacji przysługiwać będzie prawo do umorzenia czynszu. O tym Pan Prezes również został poinformowany” – napisała w odpowiedzi na nasze pytania rzeczniczka.

Drodzy! Pod wpływem różnych telefonów, a przede wszystkim NADZIEI na rozwiązanie konfliktu zdecydowałam się usunąć z...

Opublikowany przez Annę Nasiłowską Czwartek, 28 maja 2020

źródło:
Zobacz więcej