RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Plażowanie podczas pandemii może być ryzykowne. WHO apeluje o odpowiedzialność

Pomimo pandemii plaże szybko zapełniają się ludźmi (PAP/EPA/SALVADOR SAS)
Pomimo pandemii plaże szybko zapełniają się ludźmi (PAP/EPA/SALVADOR SAS)

O bezpieczeństwie przebywania na plaży podczas pandemii zadecydują dwa czynniki: odpowiedzialne władze i odpowiedzialni obywatele – powiedział w czwartek regionalny dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Europie Hans Kluge. Zaznaczył, że każde miejsce, gdzie ludzie przebywają obok siebie w bliskiej odległości, jest podatne na rozprzestrzenianie się wirusa.

Koloseum i Muzea Watykańskie szykują się na przyjęcie zwiedzających

Po prawie trzymiesięcznej przerwie z powodu epidemii koronawirusa, 1 czerwca otwarte zostanie rzymskie Koloseum. Zmienią się godziny, trasy i...

zobacz więcej

Już w ubiegły weekend plaże m.in. w Wielkiej Brytanii zapełniły się turystami, jeszcze w kwietniu plaże zostały otwarte w Polsce, a w czerwcu otwarcie się na zagranicznych turystów planuje m.in. Grecja.

Podczas czwartkowej wideokonferencji europejskiego biura WHO w Kopenhadze Hans Kluge mówił, że „każde miejsce, gdzie ludzie przebywają obok siebie w bliskiej odległości i dzielą się jedzeniem i napojami, jest podatne na rozprzestrzenianie się wirusa”.

– Dlatego idąc na plaże ludzie powinni być tego świadomi, nauczyć się żyć z wirusem i nie zapominać, że nie jesteśmy jeszcze w rzeczywistości postpandemicznej. Od tego, jak się zachowamy, będzie zależeć przyszłość – dodał. Zaapelował do turystów, by stosowali się do zaleceń lokalnych władz.

Jak dodała ekspertka WHO Catherine Smallwood, otwierając miejsca, w których gromadzą się ludzie, władze muszą być w stanie szybko i precyzyjnie identyfikować oraz śledzić rozprzestrzenianie się wirusa.

Sanktuarium w Fatimie ponownie otwarte dla wiernych

Władze sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie ogłosiły w poniedziałek otwarcie tego popularnego miejsca kultu dla wiernych. Było ono...

zobacz więcej

Na wideokonferencji przedstawiciele WHO zwrócili też uwagę na gospodarcze skutki pandemii. Kluge wezwał europejskie rządy do wyciągnięcia wniosków z kryzysu finansowego 2008-2009 i uniknięcia polityki zaciskania pasa, która „zrujnowała życie tak wielu osób w Europie”. W szczególności przestrzegł przed cięciem wydatków na ochronę zdrowia, co miało miejsce w większości państw UE w ciągu ostatniej dekady.

WHO ponowiło swoje ostrzeżenie przed powszechnym leczeniem pacjentów chorych na Covid-19 chlorochiną i hydroksychlorochiną, co ma miejsce w wielu europejskich krajach, m.in. w Polsce, Gruzji i Turcji. WHO w tym tygodniu zawiesiło prowadzone badania kliniczne nad lekiem stosowanym na malarię z uwagi na wyniki badań wskazujących na niebezpieczne skutki uboczne u pacjentów z Covid-19.

Kluge poinformował też, że w ciągu ostatniego tygodnia liczba stwierdzonych zakażeń w Europie przekroczyła 2 mln, a liczba zmarłych – 175 tys. Zasugerował, że rzeczywista liczba ofiar pandemii może być większa, bo dane na temat śmiertelności tylko z 24 europejskich krajów wskazują na 159 tys. zgonów więcej, niż wynosi średnia umieralność w analogicznym okresie w ostatnich pięciu latach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej