Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Prototyp respiratora z Lublina. Koszt produkcji poniżej 1 tys. zł [WIDEO]

Opracowany przez naukowców w Lublinie prototyp pierwszego polskiego respiratora pozytywnie przeszedł wstępne testy medyczne w warunkach symulacji. Na razie nie testowano go na ludziach. Koszt wyprodukowania prototypu to ok. 1 tys. zł.

Banki odroczyły lub zawiesiły raty warte 76 mld zł

– Kwota odroczonych lub zawieszonych przez banki zobowiązań sięgnęła 76 mld zł – wynika z informacji Biura Informacji Kredytowej. Zauważono, że...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Prototyp udało się stworzyć stosunkowo małym kosztem. Kiedy porównać prototyp respiratora z rynkowymi cenami, to najtańsze kosztują ok. 40 tys. zł. Koszt wyprodukowania polskiego prototypu to ok. 1 tys. zł. m.in. dlatego, że większość elementów można drukować w drukarkach 3D.

Nie jest to jednak jedyny polski pomysł na respirator, jaki powstał w dobie pandemii. O polskich prototypach tego specjalistycznego sprzętu mówił TVP Info prof. Ryszard Maciejewski, dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego UM w Lublinie, jeden z twórców lubelskiego prototypu.

– Wiadomo, że od momentu od kiedy zaczęła się pandemia wiele zespołów w kraju pracuje nad własnymi koncepcjami, nad własnymi prototypami. Są już doniesienia medialne o tym, co zrobiono w Krakowie, w Białymstoku, w Instytucie Lotnictwa w Warszawie. Ministerstwo nauki przeznaczyło na to nawet już jakieś środki. Myśmy z tych środków nie korzystali, nawet nie było czasu, żeby o to wystąpić. To dobrze, bo każda konkurencja jest zdrowa – mówi prof. Ryszard Maciejewski.

– Wg mojej wiedzy, dosyć dokładnej, każda koncepcja, która powstała w tych ośrodkach jest inna niż ta. Nasza jest względnie prosta i pewnie najtańsza – dodaje dziekan.

źródło:
Zobacz więcej