RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Prezes CPK zaskoczony żądaniami Trzaskowskiego. Mocna odpowiedź ws. inwestycji

Mikołaj Wild odpowiada Rafałowi Trzaskowskiemu. (fot. PAP/Leszek Szymański)
Mikołaj Wild odpowiada Rafałowi Trzaskowskiemu. (fot. PAP/Leszek Szymański)

Rafał Trzaskowski stwierdził, że miliardy na Centralny Port Komunikacyjny należy przekierować m.in. na ochronę miejsc pracy. Prezes CPK Mikołaj Wild wyjaśnia, że pieniądze na ten projekt „nie leżą sobie na kontach”, a duża ich część będzie pochodzić z Unii Europejskiej. W rozmowie z portalem tvp.info wskazuje też, że właśnie wielki program inwestycyjny w kraju to szansa dla polskich przedsiębiorców i zapewnienie tysięcy miejsc pracy.

Nielegalna zbiórka podpisów. Będzie zawiadomienie do prokuratury

– Jako klub przygotujemy w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury, PKW i UODO – mówi portalowi tvp.info radny PiS z Pragi-Południe Marek...

zobacz więcej

– To nie czas na drogie, polityczne projekty, ale na nową solidarność. Miliardy na CPK, przekop mierzei czy PFN należy przeznaczyć na służbę zdrowia, ochronę miejsc pracy i bezpieczeństwo – zaapelował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Stwierdził, że ludzie tracą pracę i muszą „zaciskać pasa”, więc niezbędna jest zmiana strategii państwa.

– W pomyśle Rafała Trzaskowskiego praktycznie nic się nie zgadza – mówi portalowi tvp.info Mikołaj Wild, prezes spółki Centralny Port Komunikacyjny. Wymienia przy tym cztery punkty, które, jego zdaniem, obalają logikę strategii przedstawionej przez polityka PO.

– Po pierwsze, realizacja programu CPK, w jego obecnym kształcie to nie 70 mld, tylko ponad 100 mld zł zaplanowanych na kolejnych 14 lat. Po drugie, to nie są pieniądze, które „leżą sobie” spokojnie na kontach spółki CPK czy też budżetu państwa, i czekają na lepsze wykorzystanie. To pierwszy w Rzeczpospolitej plan inwestycyjny obejmujący dwie perspektywy unijne i wymyślony w celu budowy w kraju nowego systemu transportu, którego sercem jest oczywiście Port Solidarność, czyli właśnie CPK – mówi Wild.

CPK jako „gigantyczny impuls dla rynku pracy”

Tąpnięcie w Zjednoczonej Prawicy. „Czas pokazał, kto miał rację”

Jarosław Gowin zaapelował do opozycji, by „przestała się ośmieszać” i u boku Jarosława Kaczyńskiego oraz Zbigniewa Ziobro poparł szybkie...

zobacz więcej

Prezes podkreśla, że długoterminowy program inwestycyjny zapewnia rynkowi, inwestorom i wykonawcom to, czego najbardziej potrzebują. – Chodzi tu o przewidywalność i skalę zadań wystarczającą do tego, żeby inwestować w nowoczesne technologie obniżające koszty jednostkowe – przekonuje.

– Po trzecie zakładamy, że niemal połowa pieniędzy wydatkowanych w ciągu najbliższej dekady na nowy system transportowy w ramach CPK, może pochodzić ze środków unijnych – zaznacza prezes. Podkreśla, że pomysł, iż rząd przeznaczy je na inne cele niż inwestycje transportowe „mija się z rzeczywistością”. – Jest to po prostu niemożliwe – zapewnia.

Jako czwarty punkt Wild wymienił fakt, że program inwestycyjny Centralnego Portu Komunikacyjnego to właśnie „gigantyczny impuls dla rynku pracy”.

Strategia obserwowana w USA i Chinach

Prezes CPK o walce z koronawirusem: Zapewnimy dziesiątki tysięcy miejsc pracy

Gospodarka stanęła, a przedsiębiorcy załamują ręce. Spadek liczby zleceń jest dla nich zabójczy. – Chociaż CPK ma powstać dopiero pod koniec lat...

zobacz więcej

Mikołaj Wild mówi portalowi tvp.info, że przykłady z całego świata pokazują, iż duże inwestycje infrastrukturalne mogą być lekarstwem na recesję i sposobem na wychodzenie ze spowolnienia związanego z pandemią.

– OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - przyp. red.) wprost rekomenduje inwestycje publiczne, w tym infrastrukturalne, jako remedium na osłabienie gospodarcze – komentuje.

Jak podkreśla, Stany Zjednoczone zapowiedziały uruchomienie projektów infrastrukturalnych za 2 bln dolarów, a Chiny planują wydać na te cele jeszcze więcej. – Pomysł Rafała Trzaskowskiego, aby zastąpić wydatki na inwestycje infrastrukturalne wsparciem dla wydatków konsumpcyjnych należy więc uznać za co najmniej osobliwy – uważa Wild.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w ramach pierwszego etapu będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej