Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Prezydent: Chcemy zajmować należne nam miejsca w UE

Chcemy zajmować należne nam miejsca w UE, dlatego domagamy się na każdym polu poszanowania naszych praw, walczymy i będziemy twardo walczyli o swoje prawa i pozycję – powiedział w Piątku w woj. łódzkim prezydent Andrzej Duda.

Oświadczenie prezydenta i premiera. „Musimy dać Europie nowy impuls”

Musimy dać Europie nowy impuls do odbudowy gospodarczej – powiedział podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem prezydent Andrzej Duda....

zobacz więcej

Prezydent, który wziął udział w uroczystej sesji Rady Miejskiej w Piątku, podkreślał, że obchodzimy 30-lecie odtworzenia w Polsce samorządu terytorialnego.

Andrzej Duda przywoływał słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, że naród, który chce być uważany za wielki naród europejski, musi się takim krajem czuć i musi to pokazywać.

– A po drugie, że będziesz szanowany jako naród, ale również jako człowiek wtedy, kiedy będziesz szanował sam siebie, a to oznacza, że znasz swoją wartość, rozumiesz sferę swoich praw, rozumiesz swoje miejsce na ziemi, w Europie, rozumiesz swój potencjał – mówił Duda.

Dodał, że „tak właśnie stara się działać i taką właśnie Polskę stara się tworzyć”.

Prezydent u samorządowców. „Tworzycie Polskę, którą widzi zwykły człowiek"

– W ogromnym stopniu tworzycie oblicze Polski. To, że przodujemy wśród krajów, które wyszły na wolność zza żelaznej kurtyny, jest ogromną zasługą...

zobacz więcej

– Dlatego jestem dziś tutaj, w centrum Rzeczpospolitej i w centrum Europy, żeby powiedzieć, że tak, jesteśmy centrum Europy i dlatego dzisiaj działamy i w przestrzeni krajowej, i przestrzeni międzynarodowej realizując ambitne cele, rozwijając współpracę międzynarodową na ambitnym poziomie współorganizując politykę państw Europy Środkowej chociażby poprzez budowanie współpracy w zakresie Trójmorza – mówił prezydent.

– Chcemy też zajmować należne nam miejsca w Unii Europejskiej i dlatego tego należnego nam miejsca domagamy się, i dlatego domagamy się na każdym możliwym polu poszanowania naszych praw (...). Walczymy i będziemy twardo walczyli o swoje prawa i swoją pozycję – oświadczył.

Zwracał też uwagę na takie inwestycje jak gazoport w Świnoujściu czy gazociąg Baltic Pipe, którego budowa właśnie się rozpoczyna. Duda mówił, że Polska chce być hubem gazowym dla Europy środkowej.

– Chcemy, żeby od nas pobierano gaz do innych krajów, tam gdzie on jest potrzebny, chcemy być w związku z tym, także i gwarantem europejskiego bezpieczeństwa – powiedział prezydent.

źródło:

Zobacz więcej