RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Lider PSL ma „plan” na rozwiązanie kryzysu wyborczego

Co zakłada plan Kosiniaka? (fot. PAP/Leszek Szymański)

Publikacja uchwały Państwowej Komisji Wyborczej, zakończenie prac nad ustawą ws. wyborów, zarządzenie wyborów, uczciwa kampania i przeprowadzenie demokratycznych wyborów w terminie, który nie będzie kwestionowany przez żadnego z kandydatów – to plan szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza rozwiązania kryzysu wyborczego.

Hołownia zrezygnuje i zostanie prezydentem Warszawy? Kto rozważa taki deal?

PO rozważa złożenie Hołowni nietypowej propozycji – wycofanie się z kandydowania, w zamian za poparcie go w wyborach na prezydenta Warszawy – takie...

zobacz więcej

Kosiniak-Kamysz mówił na konferencji prasowej w Sejmie, że po serii błędnych decyzji lub ich braku znaleźliśmy się w sytuacji nieopisanej w konstytucji, jeśli chodzi o wybory prezydenckie. Podkreślił, że Polacy muszą mieć pewność, że jak pójdą do wyborów, nikt później nie będzie kwestionował ich daty ani nie będzie szukał argumentów, aby powtórzyć proces wyborczy.

Jako przedstawiciel Koalicji Polskiej i jako kandydat na prezydenta „niezależnie, jak będzie data ich ogłoszenia” szef PSL oświadczył, że wychodzi z „kompromisową propozycją, ze scenariuszem, który, jeżeli będzie szybko zrealizowany, daje szansę na rzetelne wybory”. – Tylko musi być deklaracja ze strony wszystkich sił politycznych – zaznaczył Kosiniak-Kamysz. Scenariusz proponowany przez niego składa się z pięciu punktów.

Pierwszy to publikacja uchwały PKW z 10 maja tego roku przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. – Dzisiaj to nie opozycja wstrzymuje jakikolwiek proces (wyborczy), to brak publikacji tej uchwały wstrzymuje jakikolwiek kolejny etap – powiedział lider PSL. – To należy do premiera, tutaj nikt nie powstrzymuje premiera, nie trzyma go za rękę, żeby blokował tę publikację – podkreślił.

Drugi punkt to przyjęcie specustawy dotyczącej tegorocznych wyborów prezydenckich przez parlament. Kosiniak-Kamysz wyraził przekonanie, że prace w Senacie nad tą ustawą powinny zakończyć się w tym tygodniu.

Nielegalna zbiórka podpisów. Będzie zawiadomienie do prokuratury

– Jako klub przygotujemy w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury, PKW i UODO – mówi portalowi tvp.info radny PiS z Pragi-Południe Marek...

zobacz więcej

– Nie ma co zwlekać i nie ma co czekać do początku przyszłego tygodnia, choć to już jest pewnie niewielka różnica, ale to byłby ważny gest dobrej woli i do takiego namawiam marszałka Grodzkiego – powiedział lider PSL.

Trzeci punkt planu Kosiniaka-Kamysza to zarządzenie terminu wyborów prezydenta RP przez marszałek Sejmu.

Czwartą sprawą jest – powiedział lider PSL – przeprowadzenie uczciwej kampanii wyborczej na równych zasadach dla wszystkich. – Uczciwa kampania to też współpraca z samorządem, słyszymy wątpliwości prezydentów największych miast co do możliwości przeprowadzenia wyborów, jak będzie zrzucanie odpowiedzialności, nakazywanie i rozkazywanie samorządowcom, to nie będzie możliwości przygotowania procesu wyborczego, powinna zebrać się Komisja Wspólna Rządu i Samorządu – mówił Kosiniak-Kamysz.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Czarnek powiedział, że porozumienie zawarte przy tzw. okrągłym stole w sprawie wyborów prezydenckich zostało zerwane przez przedstawiciela PSL.

Przypomniał, że senator ludowców Michał Kamiński wraz z senator z Lewicy złożyli poprawkę, by ustawa dotycząca organizacji wyborów prezydenckich weszła w życie po 6 sierpnia.

źródło:
Zobacz więcej