RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Psy wywęszą koronawirusa. Eksperyment potwierdził przypuszczenia

Psy mają niezwykle wrażliwy węch (fot. Pexels)

W ramach pilotażowego badania psy przeszkolone w roli asystentów diagnostyki medycznej, uczone były rozpoznawania wcześniej nieznanej sygnatury zapachowej choroby COVID-19. Już po kilku tygodniach pierwsze zwierzęta były w stanie dokładnie odróżnić próbki moczu od pacjentów zakażonych koronawirusem od próbek zdrowych osób.

Aplikacje zadbają o naszą psychikę podczas pandemii

Zestaw aplikacji na smartfona, które pomagają pozbyć się lęku, depresji i innych dolegliwości będących skutkiem pandemii koronawirusa stworzyli ...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Eksperyment przeprowadzono na uniwersytecie w Helsinkach. – Mamy duże doświadczenie w szkoleniu psów do wykrywania zapachów związanych z chorobą. To było fantastyczne, jak szybko psy nauczyły się nowego zapachu – mówi liderka grupy DogRisk Anna Hielm-Björkman.

Psy szybko zidentyfikowały mocz osób zakażonych SARS-CoV-2, prawie tak niezawodnie, jak standardowy test PCR. Telewizja Deutsche Welle wskazuje, że Fińscy naukowcy przygotowują teraz losowe badanie, w którym psy powąchają większą liczbę próbek pacjentów.

Założono, że skoro nowy wirus nie tylko atakuje płuca, ale także powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych, nerek i innych narządów, powinien także zmieniać zapach moczu. Nadal nie wiadomo jednak, skąd pochodzi ani które substancje w moczu wytwarzają z pozoru charakterystyczny zapach COVID-19.

Psy, które mają niezwykle wrażliwy węch, są w stanie wywęszyć różne choroby z wielką dokładnością. – Według jednego z badań psy mogą wykryć raka piersi na przykład z 93-proc. prawdopodobieństwem czy raka płuc z prawdopodobieństwem 97 proc. – mówi Luca Barrett z niemieckiego centrum psów asystujących (TARSQ).

Oprócz raka psy mogą również wykryć chorobę Parkinsona. Osoby cierpiące na to schorzenie mają inny zapach, nawet lata przed zachorowaniem.

źródło:
Zobacz więcej