Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Bodnar oburza się na krytykę UE. Wiceszef MSZ odpowiada

Pańskie działanie musi zostać ocenione jednoznacznie negatywnie, jako działanie w złej wierze – pisze Paweł Jabłoński (fot. PAP/Radek Pietruszka)

„Stawia pan polskiemu rządowi poważny zarzut. Konstruktywna krytyka UE to nie dezinformacja. Wyrażała ją również przewodnicząca KE. Zamiast atakować rząd, RPO powinien raczej bronić pracowników (nie tylko tych związanych z SB) i przedsiębiorców, narażonych na opieszałość urzędów” – napisał wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński w odpowiedzi na zarzuty RPO Adama Bodnara, jakie ten postawił polskiemu rządowi.

Oświadczenie prezydenta i premiera. „Musimy dać Europie nowy impuls”

Musimy dać Europie nowy impuls do odbudowy gospodarczej – powiedział podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem prezydent Andrzej Duda....

zobacz więcej

Kilka dni temu Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wystosował apel do premiera Mateusza Morawieckiego „o powstrzymywanie się od wypowiedzi niemających pokrycia w faktach bądź rozmijających się ze stanem prawnym, jeśli chodzi o ocenę działań Unii Europejskiej”.

Chodzi o krytykę, jaką przedstawiciele rządu wystosowali wobec działań UE w czasie pandemii koronawirusa.

„Stawianie UE zarzutów czy choćby czynienie sugestii, że organizacja ta zaniechała podjęcia działań, do których jakoby była zobowiązana w obliczu pandemii koronawirusa, nie znajduje oparcia w regulacjach traktatowych i podziale kompetencji między członków Unii a samą Unię. Podważa to natomiast zaufanie mieszkańców naszego kraju do Unii i jej instytucji oraz jest niezgodne zarówno ze stanem prawnym, jak i faktycznym” – czytamy w piśmie Bodnara.

W odpowiedzi na takie zarzuty wobec rządu wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński wystosował do Bodnara pismo. Na wstępie dyplomata podzielił pogląd RPO, że dla całego społeczeństwa istotnie ważne jest przekazywanie rzetelnych i prawdziwych informacji poprzez władze publiczne.

Jabłoński zaznacza, że postawiony przez Bodnara zarzut budzi ogromne zdumienie w oczach obywateli”, którzy obserwowali, jak UE walczyła z koronawirusem. Przywołał też słowa Przewodniczącej Komisji Europejskiej, która wskazywała, że Europa „dała się zaskoczyć”.

„Pańskie działanie musi zostać ocenione jednoznacznie negatywnie, jako działanie w złej wierze. Tak jak bowiem nierzetelne informacje o reakcji UE rzeczywiście w istocie zasługiwałyby na potępienie – tak samo na potępienie zasługuje nierzetelny zarzut stawiany polskiemu rządowi przez RPO” – pisze Jabłoński. „W pana piśmie poza fałszywym zarzutem znalazł się szereg innych nieprawdziwych informacji dotyczących funkcjonowania państwa. Takie postępowanie stoi w sprzeczności z pana podstawowymi obowiązkami, w szczególności z obowiązkiem zachowania bezstronności i sumienności, a także ochrony prawa” – dodał wiceminister.

źródło:
Zobacz więcej