Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Prezydent Poznania: Gen. Błasik nie otrzyma swojej ulicy, bo zmarł niedawno

Generał Andrzej Błasik (fot. wikimedia.org)

Jestem przeciwnikiem uczczenia osób, które dopiero niedawno tak naprawdę zeszły z tego świata – tak prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak tłumaczył w RMF FM, dlaczego w mieście nie uhonorowano jeszcze tragicznie zmarłego gen. Andrzeja Błasika ulicą jego imienia. Na uwagę dziennikarza, że Tadeusz Mazowiecki ma swoją ulicę, mimo że zmarł trzy lata później, odparł, iż nie można porównywać ze sobą tych dwóch osób.

Trzaskowski przyłapany na kłamstwie ws. ulicy Lecha Kaczyńskiego [WIDEO]

– Od kiedy zostałem prezydentem Warszawy mówię dokładnie to samo. Jak skończy się maraton wyborczy, wystąpię z inicjatywą nadania jednej z...

zobacz więcej

– Czyli w przypadku pana generała, dowódcy z Poznania, te 10 lat (od śmierci – red.) to jest za mało, ale w przypadku premiera Mazowieckiego siedem lat jest jak najbardziej ok, tak? – zapytał prowadzący audycję.

Jaśkowiak odpowiedział, że dorobek tych osób jest zupełnie inny i to są również „te elementy, które nie budzą wątpliwości”. Dopytywany stwierdził, że „jest wiele parametrów, którymi należy się kierować”.

– W przypadku pewnych osób, które pełnią takie, a nie inne funkcje, których dorobek jest taki, a nie inny, którzy działali przez kilkadziesiąt lat i to nie budziło żadnych wątpliwości, również sukcesy w zakresie tych wielkich przemian, które w Polsce nastąpiły… Uważam, że ta sytuacja jest inna – powiedział Jaśkowiak. Dodał, że czas również jest bardzo istotnym parametrem.

– Widocznie (gen. Błasik – red.) nie jest na tyle ważny, aby mieć, w sumie dość peryferyjną ulicę prowadzącą do bazy, gdzie był dowódcą. Wstyd panie prezydencie – zareagował na te słowa prowadzący audycję.

Jaśkowiak odparł, że w Poznaniu jest taki zwyczaj, że osoby, które były ważne dla miasta, miały ważne dokonania, zostają uczczone. – Czasami robimy to wcześniej, czasami robimy to później, ale to naprawdę są bardzo wyważone decyzje – zapewniał.

Oburzenia po słowach prezydenta Poznania nie krył szef MON Mariusz Błaszczak. „Słowa prezydenta Poznania o gen. Błasiku są skandaliczne. Dorobek i zasługi generała powinny zostać upamiętnione” – napisał na Twitterze.

„Andrzej Błasik był świetnym dowódcą, doskonałym pilotem i wielkim patriotą. W latach 2005-07 dowodził 2. Brygadą Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu” – przypomniał minister.

źródło:
Zobacz więcej