RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szukali kobiety ciała w jeziorze. Nurkowie pracowali po omacku

Z jeziora wyłowiono szczątki. Prawdopodobnie to zaginiona w 1996 roku kobieta (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)

Nurkowie z Fundacji „Na Tropie” wyłowili z jeziora Dywickiego koło Olsztyna ludzkie szczątki. Do internetu trafiły zdjęcia i nagranie z akcji. Najprawdopodobniej to szczątki zaginionej 24 lata temu Joanny Gibner.

Z jeziora wyłowiono zwłoki. To może być zamordowana 24 lata temu kobieta

Torbę ze zwłokami wyłowiono z jeziora Dywickiego w woj. warmińsko-mazurskim. Wiele wskazuje na to, że jest to ciało zamordowanej w 1996 r. Joanny...

zobacz więcej

Poszukiwania kobiety w tym jeziorze były prowadzone wielokrotnie, w przeszłości szczątków dziewczyny szukali m.in. nurkowie z Marynarki Wojennej.

– Woda jest niesamowicie mętna, widoczność sięga 20 cm. Nurkowie pracują po omacku – powiedział prokurator rejonowy Olsztyn-Północ Arkadiusz Szulc. Dodał, że być może z powodu bardzo słabej widoczności w przeszłości nie udało się odnaleźć szczątków Joanny.

Z jeziora Dywickiego nurkowie wydobyli bardzo wiele fragmentów kostnych, prokurator Szulc przyznał, że na niektórych fragmentach ciała zachowały się także inne tkanki.

– Uzyskanie profilu DNA osoby, którą wydobyto z jeziora, nie powinno być kłopotliwe, sądzę, że da się to zrobić w ciągu kilku tygodni. Profil DNA zaginionej dziewczyny mamy już gotowy, został on sporządzony w przeszłości na potrzeby wcześniejszych poszukiwań – powiedział prokurator Arkadiusz Szulc.

Prokurator dodał, że wydobyte przez nurków rzeczy osobiste ofiary jednoznacznie wskazują na to, że była to kobieta. – Wśród przedmiotów, które udało się wynurkować są m.in. okulary. Na ten moment można powiedzieć, że podobne okulary nosiła Joanna Gibner – przyznał śledczy.

Podkreślił jednak, że o tym, czyje szczątki odnaleziono, będzie można mówić dopiero po uzyskaniu badań DNA. – Na razie poruszamy się wyłącznie w sferze domysłów – podkreślił Szulc.

Joanna Gibner zaginęła w 1996 r.Trzy tygodnie po ślubie zabił ją mąż. Odpowiedział za tę zbrodnię, wyszedł z więzienia w 2018 r.

źródło:

Zobacz więcej