Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Wkrótce nowa wersja aplikacji informującej o koronawirusie

Od początku czerwca resort cyfryzacji udostępni nową wersję aplikacji ProteGO Safe (fot. Shutterstock/panitanphoto)

Od początku czerwca resort cyfryzacji udostępni nową wersję aplikacji ProteGO Safe, dzięki której użytkownik może m.in. otrzymać informację o kontakcie z osobą zakażoną wraz z instrukcją, jak postępować – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Kolejne zgony z powodu koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 170 potwierdzonych badaniami przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. W ostatnich godzinach –...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

ProteGO Safe to aplikacja stworzona pod nadzorem resortu cyfryzacji. Według resortu ma ona pomóc w wychodzeniu z najostrzejszych obostrzeń związanych z pandemią. W aplikacji użytkownik dokonuje testu oceny ryzyka zakażenia koronawirusem, a także może prowadzić „Dziennik Zdrowia”, który ma pomóc w zauważeniu niepokojących objawów. Ponadto, ProteGO Safe może poprzez Bluetooth komunikować się z urządzeniami jej innych użytkowników.

„W momencie, kiedy któryś z użytkowników, z którego telefonem spotkał się Twój telefon, zachoruje – dostaniesz odpowiednią informację” – podaje MC w opisie aplikacji.

Według szefa resortu cyfryzacji dobiegają końca prace polegające na integracji aplikacji MC z rozwiązaniami Apple'a i Google'a, które mają zwiększyć ochronę prywatności i bezpieczeństwo użytkowników.

– W tym tygodniu powinniśmy mieć gotową docelową wersję aplikacji i będziemy chcieli ją udostępniać na szerszą skalę od początku czerwca. Aplikacja będzie w pełni bezpieczna i dobrowolna. Prywatność użytkowników aplikacji jest naszym priorytetem. ProteGO Safe zbudowaliśmy zgodnie z m.in. wytycznymi Komisji Europejskiej – zapewniał Marek Zagórski.

Mikrobiolog: Musimy przygotować się na to, że pandemie będą się powtarzać

– Ludzkość jest narażona na cykliczne wielkie pandemie. Wiąże się to z coraz większym kontaktem ze zwierzętami oraz tym, że coraz częściej...

zobacz więcej

Dodał, że resort przygląda się aplikacjom tworzonym na podstawie rozwiązania Apple'a i Google'a w innych państwach, gdyż chce zapewnić ProteGO Safe interoperacyjność, czyli wzajemną wymianę informacji. – To bardzo ważne, bo zapewni ProteGO Safe przydatność w sytuacjach np. wyjazdów zagranicznych – podkreślił.

Jak powiedział, aplikacja MC powstaje przede wszystkim z myślą o okresie wychodzenia z obostrzeń związanych z epidemią.

Według Zagórskiego dotychczasową wersję aplikacji pobrano w sumie ponad 45 tys.

– Obecną wersję traktujemy jako pilotaż i zamierzamy ruszyć z pełną kampanią informacyjną i promocyjną już dla nowej wersji – na początku czerwca. Jak pokazują badania skuteczna izolacji zakażonych oraz wykorzystanie aplikacji typu exposure notification (czyli informującej o kontakcie z osobą zakażoną) – a tego typu aplikacją jest ProteGO Safe – mogą o 44 proc. zredukować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jest jednak jeden warunek – z aplikacji musi korzystać jak najwięcej osób. Dlatego będziemy zachęcać Polaków, by ją instalowali – powiedział minister.

źródło:

Zobacz więcej