Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Oświadczenie prezydenta i premiera. „Musimy dać Europie nowy impuls”

Musimy dać Europie nowy impuls do odbudowy gospodarczej – powiedział podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem prezydent Andrzej Duda. Zaznaczał też, że kryzys, który nadchodzi, jest porównywalny do największych, które dotykały świat i Europę.

Jest decyzja ws. obowiązku noszenia maseczek

Kolejny – IV już – etap znoszenia restrykcji związanych z epidemią koronawirusa. Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, zniesiony zostanie...

zobacz więcej

Prezydent zaznaczył, że kryzys wywołany epidemią koronawirusa dotknie wszystkie państwa, a obecnie należy dać Europie „nowy impuls” do rozwoju gospodarczego.

– Dzisiaj wszyscy mamy świadomość tego, że kryzys, który nadchodzi jako efekt epidemii koronawirusa jest kryzysem porównywalnym z największymi, jakie do tej pory dotknęły świat, dotknie on także Europę – mówił.

Prezydent przypomniał, że wystosował list do przywódców państw UE, a także państw Bałkanów Zachodnich oraz Partnerstwa Wschodniego, w którym podkreślił konieczność właściwego rozłożenia akcentów i środków w przyszłym budżecie UE, w tym wzmocnienia polityki spójności. Zdaniem prezydenta potrzebny jest obecnie nowy mechanizm, który pomoże rozwinąć na szeroką skalę działalność inwestycyjną.

– W cieniu pandemii toczyły się trudne negocjacje dot. funduszu odbudowy Europy po pandemii. To wielki impuls finansowy, który da perspektywę rozwoju gospodarczego Europie i Polsce – mówił premier Morawiecki.

– Ten fundusz odbudowy Europy po #koronawirus w połączeniu z funduszem wieloletnich ram finansowych to bardzo duża, nowa inicjatywa. Chcemy, żeby Europa była globalnym, kluczowym graczem – zaznaczał premier.

Jak mówił, razem z prezydentem „zabiegamy o wzmocnienie formatów środkowoeuropejskich, jak Grupa Wyszehradzka, która nabrała nowego rozpędu i wymiaru w ostatnich kilku latach. To też inicjatywa Trójmorza, która pan Prezydent rozwija z naszymi partnerami – dodał.

Budżet UE na lata 2021-2027 ma wynosić 1,1 biliona euro; dodatkowo państwa członkowskie powinny mieć do dyspozycji 750 mld euro w grantach i pożyczkach w ramach instrumentu ożywienia gospodarczego – wynika z propozycji przedstawionych w środę przez Komisję Europejską. Polska jest na 3. miejscu, jeśli chodzi o środki z Funduszu Odbudowy Gospodarczej UE.

teraz odtwarzane
Premier: Chcemy, żeby Europa była globalnym, kluczowym graczem

źródło:
Zobacz więcej