Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Olej lniany uchodzi za jeden z najzdrowszych. Dlaczego?

Olej w zastosowaniu jest też dość wymagający (fot. Shutterstock/ Maryna Osadcha)

Nasiona lnu słyną z wielu właściwości prozdrowotnych. Poprawiają cerę, zmniejszają apetyt, ułatwiają kontrolę wagi. Olej lniany ma podobne właściwości oraz kilka dodatkowych. Bardzo interesujących.

GIS wycofuje ze sprzedaży olej z ryżu

Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że wycofuje produkt o nazwie „Rizi, Olej z ryżu” o numerze partii RBHSSC11A. Władze Niemiec uznały tę...

zobacz więcej

Olej lniany ma szerokie zastosowanie, od tego oczywistego wykorzystania w kuchni po pielęgnację skóry. Podobnie jak nasiona lnu, olej zawiera mnóstwo zdrowych dla serca kwasów tłuszczowych omega-3. Są one niezbędne dla zdrowia i są związane z korzyściami, takimi jak zmniejszenie stanu zapalnego, poprawa zdrowia serca i ochrona mózgu przed starzeniem się.

Jeśli np. nasza dieta jest uboga w produkty bogate w zdrowe tłuszcze, np. ryby, olej lniany może być dobrym rozwiązaniem, które pomoże uzupełnić dietę w potrzebne kwasy tłuszczowe omega-3.

O jego właściwościach powinny pamiętać osoby, które mają problemy z nadciśnieniem. Badania wskazują bowiem na korzystny wpływ oleju lnianego na zdrowie serca. W jednym z badań osobom, które przez 12 tygodni przyjmowały jedną łyżkę oleju lnianego dziennie, udało się znacznie obniżyć ciśnienie krwi. Olej lniany może również poprawiać elastyczność tętnic.

Olej kokosowy jednak niezdrowy. Mniej tłuszczu nasyconego ma smalec

Okazuje się, że olej kokosowy jest tak samo niezdrowy jak przetworzony tłuszcz wołowy lub masło. Tak twierdzą w najnowszym raporcie eksperci...

zobacz więcej

Olej ten może również pomóc poprawić zdrowie skóry. Badania wykazały, że dodawanie oleju lnianego do codziennej diety znacznie wpłynęło na poprawę gładkości i nawilżenia skóry, wzmocnienie jej bariery ochronnej, a wrażliwość skóry na podrażnienia zmniejszyła się.

Ale uwaga, choć wykazuje on liczne właściwości pielęgnacyjne, jako „kosmetyk” jest dość wymagający.

– Stosowanie go miejscowo na skórę jest dość trudne, gdyż ciężko się wchłania. Wciąż jednak istnieje szereg korzyści z takiego zastosowania oleju lnianego, ma on działanie kojące, nawilżające i zmiękczające – wylicza kosmetyczka.

Jeśli chodzi o miejscowe stosowanie oleju lnianego na skórę, należy pamiętać o kilku kwestiach. Polecany jest osobom, które mają suchą lub podrażnioną skórę. Osoby, które wykazują skłonności trądzikowe, powinny korzystać z jego walorów z większą ostrożnością.

źródło:
Zobacz więcej