Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Służby przejęły prawie 6 ton nielegalnego tytoniu

Podejrzenia funkcjonariuszy kontrolujących tira wzbudziły zmieniane tłumaczenia 58-letniego kierowcy (fot. Straż Graniczna)

Funkcjonariusze Straży Granicznej i lubuskiej KAS ujawnili prawie 6 ton nielegalnego suszu tytoniowego, wartego niemal 3 mln zł. Towar był ukryty w tirze i rzekomo miał trafić na Litwę. „W rzeczywistości ujawniony susz tytoniowy najprawdopodobniej miał być rozprowadzony na polskim rynku” – informuje Straż Graniczna.

CBA zawiadomiło prokuraturę po kontroli w urzędzie miejskim w Strzyżowie

Centralne Biuro Antykorupcyjne po zakończeniu kontroli w urzędzie miejskim w Strzyżowie skierowało do prokuratury zawiadomienie o możliwości...

zobacz więcej

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Tuplicach i lubuskiej KAS kontrolę tira przeprowadzili na jednym zielonogórskich parkingów.

Jak informują służby, 58-letni kierowca był zaniepokojony i mylił się w zeznaniach. Wątpliwości wzbudziły także dokumenty, które mężczyzna przedstawił do kontroli.

„Po otwarciu pojazdu funkcjonariusze ujawnili prawie 6 ton suszu tytoniowego, zapakowanego na 19 palet. Według kserokopii dokumentów, jakimi dysponował kierowca, tytoń przyjechał do Polski z Belgii i miał rzekomo być dostarczony na Litwę. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika jednak, że w rzeczywistości ujawniony towar miał trafić na polski rynek” – poinformowano.

„Kierowca za brak zgłoszenia transportu w systemie SENT został ukarany mandatem w wysokości 7,5 tys. zł. Za uchylanie się od płacenia podatku akcyzowego grozi mu wysoka kara grzywny, kara pozbawienia wolności do dwóch lat lub obie te kary łącznie” – dodano.

Nielegalny tytoń został zabezpieczony. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Lubuski Urząd Celno-Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze.

źródło:
Zobacz więcej