Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Komisja finansów zaproponowała poprawki do tarczy 4.0

Projekt Tarczy 4.0 przewiduje wprowadzenie dopłat do oprocentowania kredytów dla firm (fot. Kacper Pempel/Reuters)

Sejmowa komisja finansów zaproponowała poprawki do rządowego projektu tzw. tarczy antykryzysowej 4.0, wprowadzające m.in możliwość pozyskiwania danych przez UOKiK w celu przeciwdziałania tworzeniu zatorów płatniczych oraz uproszczenie instrumentów faktoringowych.

Prezes UOKiK: Wakacje kredytowe dla tych, którzy stracili pracę

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny podkreśla, że ustawa dająca możliwość skorzystania z wakacji kredytowych pomoże...

zobacz więcej

Na wznowionym posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych posłowie zaproponowali szereg poprawek do rządowego projektu tarczy 4.0. Wśród nich znalazły się poprawki zgłoszone przez Wiesława Jańczyka, posła PiS, dotyczące zagadnień ochrony konkurencji i konsumentów, polegające na umożliwieniu prezesowi UOKiK pozyskanie danych z KAS, które pozwolą identyfikować podmioty generujące zatory płatnicze. Chodzi o przeciwdziałanie tworzeniu się zatorów płatniczych.

Inna poprawka posła PiS dotyczyła m.in. umożliwienie outsourcingu w zakresie przenoszenia gwarancji kredytowych BGK na inne podmioty. Jak wskazał uzasadniając przyjęcie poprawki przedstawiciel MF, chodzi o uproszczenie instrumentów faktoringowych, co ma odpowiadać na potrzeby rynku.

Podczas nocnego posiedzenia m.in. posłowie Lewicy zapowiedzieli zgłoszenie dalszych poprawek do projektu w czasie drugiego czytania.

W środę podczas pierwszej części prac komisji poprzedzającej przerwę, posłowie rozpatrzyli część rozwiązań zawartych w projekcie – dopłaty do odsetek kredytów dla firm oraz kwestie uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego.

Posłowie wprowadzili też poprawki legislacyjne. Zmienili także tytuł ustawy na ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19.

Do rządowego projektu do procedowanej tarczy 4.0, resort rozwoju wprowadził autopoprawkę, przewidującą że jednostki samorządu terytorialnego, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej i uczelnie publiczne będą wyłączone z przepisów, które umożliwiają czasowe ograniczanie pensji w budżetówce.

Projekt tarczy 4.0 przewiduje wprowadzenie dopłat do oprocentowania kredytów dla firm, które znalazły się w trudnej sytuacji przez koronawirusa. Chodzi o pożyczki udzielane przez banki na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom (kredyty obrotowe odnawialne i nieodnawialne). W projekcie czytamy, że ma być to blisko 570 mln zł (295 mln zł w 2020 r. i 270 mln zł w 2021 r.). Według rządu powinno to wygenerować kredyty o wartości ok. 32 mld zł.

źródło:

Zobacz więcej