Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

USA wycofają kolejne zezwolenia na współpracę nuklearną z Iranem

USA nadal będą wywierać maksymalną presję na Iran (fot. Reuters)

Rząd USA nie przedłuży kolejnych specjalnych zezwoleń na współpracę Wielkiej Brytanii, Chin, Francji i Rosji z Iranem w sferze pokojowego wykorzystania energii nuklearnej – zapowiedział szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo.

USA oskarża Rosję o wysłanie samolotów myśliwskich do Libii

Rosja niedawno wysłała do Libii myśliwce bojowe, aby wesprzeć walczących tam swoich najemników wspierających wojska gen. Chalifa Haftara –...

zobacz więcej

W grudniu ubiegłego roku USA wycofały zezwolenie na współpracę z Iranem w zakresie działań Teheranu w zakładach podziemnych w Fordo.

Obecna decyzja amerykańskich władz dotyczy kompleksu atomowego w Araku i reaktora badawczego w Teheranie.

Natomiast ze względów bezpieczeństwa, jak poinformował Pompeo, Stany Zjednoczone przedłużą na kolejne 90 dni specjalne zezwolenie dotyczące współpracy zagranicznych firm z Iranem w ośrodku jądrowym w mieście Buszer.

Pompeo poinformował też o objęciu amerykańskimi restrykcjami dwóch Irańczyków, którzy odgrywają kluczowe role w programie nuklearnym Iranu.

Szef amerykańskiej dyplomacji oświadczył, że USA nadal będą wywierać maksymalną presję na Iran, by ten nigdy nie wszedł w posiadanie broni jądrowej.

Po wycofaniu się w 2018 r. z zawartego trzy lata wcześniej międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem i wprowadzeniu sankcji przeciwko temu krajowi, Stany Zjednoczone zgodziły się na specjalne odstępstwa i zezwoliły na współpracę Wielkiej Brytanii, Chin, Francji i Rosji z Iranem w sferze pokojowego wykorzystania energii nuklearnej.

źródło:

Zobacz więcej