Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Na Wyspach rusza system wyłapywania kontaktów osób zakażonych koronawirusem

Zajmować się tym będzie 25 tys. zatrudnionych przez rząd osób. (fot. Reuters)

W czwartek uruchomiony zostanie w Anglii system wyłapywania kontaktów osób zakażonych koronawirusem - poinformował brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Zajmować się tym będzie 25 tys. zatrudnionych przez rząd osób.

Ten „lek” na koronawirusa podano tysiącom. Efekt przeraził – „może zabić”

Światowa Organizacja Zdrowia wstrzymała testy kliniczne z użyciem hydroksychlorochiny. Chodzi o lek przeciwmalaryczny, co do którego przypuszczano,...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Tak jak obecnie, każdy, kto ma objawy koronawirusa – uporczywy kaszel, gorączkę lub nagłą utratę smaku lub węchu – będzie musiał izolować się przez siedem dni, a reszta jego gospodarstwa domowego – przez 14 dni.

Różnica polega na tym, że od czwartku każdy wykazujący objawy, powinien poprosić przez internet lub telefonicznie o przeprowadzenie testu. Jeśli wynik testu będzie negatywny, wszyscy członkowie gospodarstwa domowego mogą zakończyć izolację. Jeśli jednak wynik testu wykaże obecność koronawirusa, zatrudniony przez rząd zespół do wyszukiwania kontaktów – NHS Test and Trace – skontaktuje się z zakażoną osobą SMS-em, e-mailem lub telefonicznie – w celu omówienia, z kim miała ona bliski kontakt.

Jak wyjaśniono, bliskie kontakty to ci, z którymi zakażony spędził co najmniej 15 minut w odległości mniejszej niż dwa metry oraz osoby, z którymi miał bezpośredni kontakt, np. partnerzy seksualni, członkowie gospodarstwa domowego lub osoby, z którymi rozmawiał twarzą w twarz w odległości mniejszej niż 1 metr. Chodzi o kontakty, które miały miejsce od dwóch dni przed do siedmiu dni po pojawieniu się objawów.

Każdy z tych kontaktów, który zostanie uznany za narażony na ryzyko złapania wirusa, zostanie poinstruowany, aby się izolował przez 14 dni, niezależnie od tego, czy jest chory, czy nie. Osoby te będą miały przeprowadzone testy tylko wtedy, jeśli wystąpią u nich objawy. Reszta ich gospodarstwa domowego nie musi się izolować, chyba że ktoś zachoruje. Osoby izolujące się będą uprawnione do otrzymania ustawowego zasiłku chorobowego.

źródło:

Zobacz więcej