Spór w Radzie Miasta Gdańska o uchwałę upamiętniającą 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II

W odpowiedzi klub radnych Prawa i Sprawiedliwości zmienił treść oświadczenia (fot. Oswaldo Rivas/Reuters)

Koalicja rządząca w Gdańsku zmieniła treść oświadczenia upamiętniającego 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II autorstwa radnych PiS. W odpowiedzi klub Prawa i Sprawiedliwości przygotował nowy projekt uchwały i złożył go w Biurze Rady Miasta Gdańska. Zostanie on poddany pod głosowanie na sesji zaplanowanej na czwartek.

„Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi!”. Papież przypomina św. Jana Pawła II

Papież Franciszek przypomniał słowa św. Jana Pawła II „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!”, wypowiedziane podczas mszy w...

zobacz więcej

W ubiegłym tygodniu radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Biurze Rady Miasta Gdańska projekt uchwały upamiętniającej 100. rocznicę Jana Pawła II. W swoim oświadczeniu odnieśli się do papieskiego nauczania. Zwrócili uwagę na takie wartości, jak ojczyzna, rodzina, ochrona życia, troska o najsłabszych, o których papież mówił podczas pielgrzymek w Gdańsku w 1987 i 1999 r.

Według radnych klubów rządzących w Gdańsku – Wszystko dla Gdańska i Koalicji Obywatelskiej – projekt uchwały przygotowany przez radnych PiS miał negatywny wydźwięk i odnosił się do bieżącej polityki. Kluby te przygotowały poprawkę, w której skupiono się na roli, jaką Polska odgrywa w budowaniu pokoju i bezpieczeństwa w Europie.

Zwrócono uwagę na to, co Jan Paweł II mówił w kontekście integracji europejskiej. Podkreślono też, że papież Polak przyczynił się do upadku systemu komunistycznego w państwach bloku wschodniego. Nie ma tam odniesień do wizyt Ojca Świętego w Gdańsku.

We wtorek podczas wideoczatu z mieszkańcami do sprawy odniosła się prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Na pytanie jednego z internautów o to, dlaczego koalicja rządząca zmieniła treść oświadczenia, oznajmiła, że „jest to sprawa Rady Miasta Gdańska”.

– Nie ukrywam, że treść oświadczenia przygotowanego przez klub PiS jest trochę prowokacyjna. Wykorzystuje stulecie urodzin wielkiego Polaka – osoby, której ja też jestem wdzięczna za to, że Polska jest dzisiaj krajem wolnym, że zmieniła się Europa, za wsparcie Solidarności – do pstryczka politycznego – powiedziała Dulkiewicz.

„Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi!”. Papież przypomina św. Jana Pawła II

Papież Franciszek przypomniał słowa św. Jana Pawła II „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!”, wypowiedziane podczas mszy w...

zobacz więcej

– Jesteśmy zaskoczeni tym, że pani prezydent uznała, że nasze stanowisko w sprawie upamiętnienia rocznicy urodzin Jana Pawła II jest polityczne. Jego treść jest przecież wyrazem szacunku i czci dla papieża Polaka. Nie rozumiem, jaki ma to związek z polityką – powiedział przewodniczący klubu radnych PiS Kazimierz Koralewski, podczas konferencji zwołanej przed siedzibą RMG.

Wyjaśnił, że radnym PiS zależy na złagodzeniu konfliktu w tej sprawie, dlatego, jak mówił, przygotowali oni propozycję autopoprawki do uchwały upamiętniającej 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły.

– Usiłowaliśmy tak sformułować naszą poprawkę, aby nie uszczknąć najistotniejszych myśli zawartych w pierwotnej uchwale, a jednocześnie usunąć z niej te elementy, które mogą drażnić kolegów i koleżanki zasiadających w RMG. Jana Pawła II potraktowano jako polityka i ideologa, dlatego skróciliśmy tekst pierwotnej uchwały i umieściliśmy tylko uniwersalne treści jego nauczania, zamieściliśmy też 3/4 projektu poprawki koalicji rządzącej. Usunęliśmy treści, które mówiły o prawie do ochrony życia od poczęcia aż do śmierci, uważając, że być może wtedy nasze oświadczenie zostanie przyjęte – wyjaśnił radny Waldemar Jaroszewicz.

Zwrócił uwagę, że radni rządzącej w Gdańsku koalicji zgłosili poprawki bez konsultacji z klubem Prawa i Sprawiedliwości, który zaproponował uchwałę. – Dla pozostałych klubów najistotniejsze było to, że Jan Paweł II mówił o Unii Europejskiej. My byśmy to zamieścili, gdybyśmy wiedzieli, jakie są zastrzeżenia do naszego tekstu. Przyjęto najgorszą z możliwych dróg. Usunięto wszystko i wstawiono nowy tekst – podkreślił.

Z treści oświadczenia, jak wskazała radna Joanna Cabaj, usunięto m.in. słowa o Bogu, rodzinie, prawdzie, dobru, pięknu, poszanowaniu życia, godności kobiet, trosce o niepełnosprawnych.

źródło:

Zobacz więcej