Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Mikrobiolog: Musimy przygotować się na to, że pandemie będą się powtarzać

– Ludzkość jest narażona na cykliczne wielkie pandemie. Wiąże się to z coraz większym kontaktem ze zwierzętami oraz tym, że coraz częściej podróżujemy. Musimy się przygotować, że za rok, za 10, 20 lat będziemy mieć jakąś wielką pandemię – powiedział w programie „Twój Wybór” w TVP 3 Warszawa prof. Piotr Heczko, specjalista ds. mikrobiologii z UJ.

Kolejne zgony z powodu koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 170 potwierdzonych badaniami przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. W ostatnich godzinach –...

zobacz więcej

– Rację ma pan minister Szumowski. Ludzie powinni uważać, bo ciągle istnieje zagrożenie – stwierdził naukowiec. Jak podkreślał, jeśli jesteśmy w miejscu, w którym nie znamy ludzi, należy zachować szczególne środki ostrożności, założyć maseczkę, częściej myć ręce.

– Noszenie maseczki w jakiś sposób uprzytamnia każdemu z nas, że możemy być zagrożeni. Z drugiej strony trudno utrzymywać 40 mln ludzi w rygorze. MZ poszło na postępowanie liczące na dojrzałość Polaków. Chodzi o to, by każdy mógł wyczuć, czy jest w sytuacji zagrożenia – stwierdził.

Jak mówił, wiele zależy od danej powierzchni. Wirus może przetrwać kilka dni, jeśli występuje odpowiednia temperatura, wilgotność, nie dociera zbyt wiele światła.

Prof. Heczko dodał, istnieje zagrożenie, że w przyszłości będą się pojawiać podobne choroby. – Ludzkość jest narażona na cykliczne wielkie pandemie. Wiąże się to z coraz większym kontaktem ze zwierzętami oraz tym, że coraz częściej podróżujemy. Musimy się przygotować, że za rok, za 10, 20 lat będziemy mieć jakąś wielką pandemię – stwierdził.

źródło:
Zobacz więcej