Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Start rakiety Falcon 9 odłożony. Jest nowa data

To pierwsza od 9 lat misja załogowa, która wystartuje z terenu Stanów Zjednoczonych (fot. PAP/EPA/BILL INGALLS / NASA / HANDOUT)

Start rakiety Falcon 9 nie odbędzie się w środę z powodu niesprzyjającej pogody. Kolejna szansa na start - w sobotę.

Asteroida wielkości Big Bena przeleci dziś obok Ziemi

Śledzona przez NASA asteroida 2020 JX przeleci w sobotę w pobliżu Ziemi. Szacuje się, że obiekt ma rozmiary zbliżone do kultowej londyńskiej wieży...

zobacz więcej

Załogową kapsułę Dragon, którą wyniesie rakieta Falcon 9, wykonała na zlecenie Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) firma znanego miliardera Elona Muska SpaceX.

Po raz pierwszy w kosmos wzniesie więc astronautów pojazd wyprodukowany przez prywatną firmę.

Sztuczna inteligencja potrafi ocenić osobowość na podstawie zdjęć

Sztuczna inteligencja potrafi określić osobowość człowieka na podstawie zdjęć lepiej niż inni ludzie. Osobowość łatwiej maszynom wyczytać z twarzy...

zobacz więcej

Będzie to pierwszy lot załogowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z terenu USA od prawie 10 lat. Wraz z definitywnym wycofaniem w 2011 roku ze służby amerykańskich wahadłowców, NASA została pozbawiona własnych środków transportowania astronautów i zaopatrzenia na ISS. Wymiana członków załogi stacji realizowana była wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.

Misję wykonać mają Robert Behnken i Douglas Hurley. Obaj są bardzo doświadczonymi astronautami - stanowili załogę promów kosmicznych, są też pilotami testowymi. Hurley ma 53 lata, a Behnken - 49. Zdaniem ekspertów to optymalny wiek dla astronautów; muszą być to bowiem osoby zarówno z dużym doświadczeniem, jak też cechujące się dobrą kondycją psychofizyczną.

Dragon zadokuje na ISS po około 24 godzinach. Statek jest zaprojektowany w taki sposób, by proces ten dokonał się automatycznie. Jeden z astronautów będzie jednak monitorował przebieg dokowania i w razie nieprzewidzianych okoliczności wykona ten manewr manualnie.

źródło:
Zobacz więcej