Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

„Wesprzyj Trzaskowskiego w zbiórce podpisów”. Również w Szczecinie trwa już zbiórka?

Portal tvp.info ujawnił dziś, że w Warszawie zbierane są podpisy na kandydata KO (fot. PAP/Marcin Bielecki)

„Prowadzisz działalność gospodarczą? Kawiarnię, zakład fryzjerski, restaurację lub kwiaciarnię? Wesprzyj Prezydenta Rafała Trzaskowskiego w zbiórce podpisów. Jeśli możemy zostawić u Ciebie listy do zbiórki podpisów poparcia napisz do mnie prywatną wiadomość” – ogłoszenie o takiej treści zamieścił na Facebooku Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego. Co dokładnie miał na myśli polityk KO? Wątpliwości potęguje fakt, że dziś portal tvp.info ujawnił, iż w Warszawie zbierane są podpisy na Trzaskowskiego.

Politycy KO zarzekali się, że formacja nie zbiera podpisów. Okazało się to nieprawdą

– Nie zbieramy jeszcze podpisów. Nie podpisałam się pod żadną listą – zarzekała się niedawno Agnieszka Pomaska. W tym samym tonie wypowiadali się...

zobacz więcej

O możliwości pomocy w zbiórce podpisów na Rafała Trzaskowskiego informowała wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj. Powstaje pytanie, co dokładnie kryło się pod tym ogłoszeniem. Wątpliwości potęguje fakt, że dziś portal tvp.info ujawnił, że w Warszawie zbierane są podpisy na listach poparcia dla kandydatury Rafała Trzaskowskiego. Opublikował wideo, na którym widać, jak zbierane są podpisy. Naszym dziennikarzom informację o nielegalnej zbiórce podpisów udało się potwierdzić na miejscu; biuro prowadzi radna Koalicji Obywatelskiej Bożena Manarczyk, której w kampanii samorządowej osobistego poparcia udzielił Rafał Trzaskowski.

Informacje o tym, że KO mogła już rozpocząć zbiórkę podpisów, pojawiały się wcześniej. W weekend media społecznościowe obiegło nagranie, jak poseł Sławomir Nitras każe przynieść działaczowi partii 30 „czystych” kart.

Żeby móc zbierać podpisy, marszałek Sejmu musi ogłosić termin wyborów. Następnie musi zostać zarejestrowany komitet wyborczy kandydata. Dopiero wtedy może on zacząć zbiórkę podpisów.

źródło:
Zobacz więcej