Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Więcej pieniędzy na rolnictwo dla Polski w budżecie UE

Dwa miliardy euro więcej dla Polski na rolnictwo przewiduje nowy projekt unijnego budżetu po 2020 roku. Komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski poinformował, że pula na całą unijną politykę rolną została zwiększona o 24 miliardy euro. W środę Komisja przedstawiła zmieniony projekt wydatków Wspólnoty na lata 2021-2027.

„Głos Polski w Europie jest słyszany”. Propozycje UE na walkę z kryzysem

– Widzimy, że nasze postulaty przebiły się do partnerów w Europie Zachodniej; to dowód, że głos Polski w Europie jest słyszany, uwzględniany i...

zobacz więcej

Komisarz Janusz Wojciechowski powiedział, że to dobra wiadomość dla Polski, bo były zakusy, by pieniądze na rolnictwo ograniczać. Ostatecznie jednak pieniądze na rozwój obszarów wiejskich zwiększono.

– Będzie więcej pieniędzy na pomoc rolnikom w rozwoju gospodarstw, na pomoc dla małych gospodarstw, na wprowadzanie różnych projektów związanych z zieloną produkcją. Bardzo się z tego cieszę, bo było takie niebezpieczeństwo, że fundusze rolne w tej trudnej sytuacji pandemii zostaną jeszcze obcięte – powiedział komisarz.

Dodał, że wspólna polityka rolna została doceniona. – Rolnicy odgrywają ogromną rolę, jesteśmy im bardzo wdzięczni za to, że w tym kryzysie zapewniają nam wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe. Musimy zapewnić rolnikom bezpieczeństwo ekonomiczne i w tym kierunku idzie polityka europejska – dodał unijny komisarz.

Komisja Europejska przedłuża rozpatrzanie fuzji Orlenu z Lotosem

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że wydłużyła czas na podjęcie przez siebie decyzji w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem do 22 lipca. To już...

zobacz więcej

Oprócz zmienionego projektu budżetu Unii, Komisja Europejska zaproponowała też utworzenie funduszu odbudowy po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa.

Fundusz, wykorzystując zdolności pożyczkowe Unii, ma wynieść 750 miliardów euro, z czego pół biliona euro to bezzwrotne granty, a 250 miliardów euro to niskooprocentowane pożyczki. Dla Polski przewidziano ponad 63 miliardy euro, co jest trzecim wynikiem w Unii po Włoszech i Hiszpanii. Samych grantów Polska ma otrzymać ponad 37 miliardów euro.

Ostateczny kształt budżetu i funduszu odbudowy uzgodnią w negocjacjach kraje członkowskie. Szef Rady Europejskiej Charles Michel już poinformował, że unijny szczyt w tej sprawie odbędzie się 19 czerwca.

źródło:
Zobacz więcej