RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Plaga szarańczy największa od 30 lat. Owady niszczą tysiące hektarów

W zachodnich Indiach szarańcza sieje spustoszenie (fot. PAP/EPA/JAMAL TARAQAI)
W zachodnich Indiach szarańcza sieje spustoszenie (fot. PAP/EPA/JAMAL TARAQAI)

W zachodnich Indiach spustoszenie sieje szarańcza. Zniszczyła już blisko 40 tys. hektarów ziemi uprawnej. Roje owadów dotarły m.in. na przedmieścia miasta Dżajpur w Radżastanie i zmierzają w stronę stolicy kraju, Delhi.

Włochy zatrudnią 60 tys. „asystentów obywatelskich”. Akcja dla bezrobotnych

Włochy przeprowadzą rekrutację na tak zwanych „asystentów obywatelskich”. Ich zadaniem będzie nadzór nad przestrzeganiem przez Włochów zasad...

zobacz więcej

Mieszkańcy Dżajpuru w środę umieszczali w mediach społecznościowych filmiki z chmarami szarańczy przelatującymi przez miasto.

Dziennik „Hindu” opisuje, jak dżajpurczycy próbowali odgonić roje owadów waleniem w garnki i petardami. „Indian Express” przypomniał, że ostatnim razem szarańcza pojawiła się w mieście na początku lat 90.

– Szarańcza pojawia się regularnie w kraju, ale ten atak jest na wielką skalę. Taka sytuacja zdarza się raz na trzy dekady i obecnie przypada na bardzo zły dla nas czas, kiedy zmagamy się z koronawirusem – powiedział agencji PTI Soumitra Dasgupta, generalny inspektor z indyjskiego ministerstwa środowiska.

Lokalne władze walczą z plagą, spryskując pestycydami drzewa, na których owady nocują. – We wtorek w nocy zniszczyliśmy rój o długości 6 km i szerokości 1 km – powiedział BR Kadwa, zastępca dyrektora departamentu rolnictwa stanu Radżastan. – Szarańcza zmieniła swoje zachowanie i przesuwa się na wyższej wysokości niż zazwyczaj. Trudno ją kontrolować – podkreślił.

„Ukrzyżowany” żuraw na polu. „Chciałem odstraszyć inne ptactwo”

„Ukrzyżowanego” martwego żurawia przywiązanego do drewnianych słupków na polu znaleziono w Stanisławowie w woj. mazowieckim. – Policjanci w tej...

zobacz więcej

– Obecnie wiatry w Delhi wieją od strony Radżastanu. To oznacza, że szarańcza może uderzyć w Delhi – opisuje sytuację Kuldeep Srivastava, szef regionalnego oddziału służb meteorologicznych. Oprócz Radżastanu, roje owadów zaobserwowano w stanie Madhja Pradeś i Uttar Pradeś.

Pierwsze roje szarańczy pojawiły się na terytorium Indii 11 kwietnia br. Z plagą dotychczas zmagał się Iran i Pakistan, a wcześniej kraje tzw. rogu Afryki. Bank Światowy uruchomił linię kredytową o wartości 500 mln dolarów na walkę z plagą, która dotknęła 23 kraje w Afryce i Azji.

„Mimo prób opanowania szarańczy ostanie ulewne deszcze stworzyły idealne warunki dla rozmnażania się szkodników w kilku krajach” – napisali eksperci Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w oświadczeniu. „Młode owady staną się nienasyconymi dorosłymi osobnikami w czerwcu, kiedy rolnicy zaczną zbierać plony, pogarszając już nienajlepszą sytuację żywnościową” – przestrzegali.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej