Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Rząd Ukrainy zaakceptował memorandum w sprawie dostaw LNG z USA

Stroną memorandum są ukraiński rząd i firma Louisiana Natural Gas Exports (fot. Craig Hartley/Bloomberg via Getty Images)

Rząd Ukrainy zaakceptował memorandum dotyczące współpracy z amerykańską firmą w sprawie dostaw skroplonego gazu ziemnego (LNG) z USA. Dokument przewiduje też rozwój infrastruktury gazowej między Ukrainą i Polską – przekazał deputowany Ołeksij Honczarenko.

Tranzyt gazu przez Jamał-Europa wstrzymany

Tranzyt gazu przez rurociąg Jamał-Europa został całkowicie wstrzymany – informuje rosyjska agencja Interfax, powołując się na dane niemieckiego...

zobacz więcej

Portal Ekonomiczna Prawda zaznacza, że taki projekt infrastrukturalny mógłby być częściowo sfinansowany przez USA i UE.

Stroną memorandum są ukraiński rząd i firma Louisiana Natural Gas Exports. Zgodnie z dokumentem, którego zdjęcia zamieścił w serwisie Telegram deputowany Europejskiej Solidarności Ołeksij Honczarenko, dostawy miałyby obejmować 5,5 mld metrów sześciennych surowca rocznie, a projekt byłby obliczony na co najmniej 20 lat.

„Memorandum nie tworzy zobowiązań prawnych i stanowi jedynie deklarację intencji” – podkreślono w dokumencie.

P.o. ministra energetyki Olha Busławec zaznaczyła, że projekt „przewiduje zbadanie możliwości dywersyfikacji ścieżek dostaw gazu ziemnego poprzez długoterminowe dostawy skroplonego gazu i rozwoju transgranicznej gazowej infrastruktury Ukrainy i UE”.

Jak przypomina Ekonomiczna Prawda, w marcu wiceminister energetyki Konstiantin Czyżyk ogłosił, że Waszyngton i Kijów uzgodniły dostawy na Ukrainę skroplonego gazu przez terminale w Polsce w objętości 6-8 mld metrów sześciennych rocznie. Jak dodał, następnie gaz miałby być transportowany do krajów europejskich przez hub powstały na bazie ukraińskich podziemnych magazynów gazu.

źródło:

Zobacz więcej