RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zwolniła pracownika, bo cytował Biblię. Kierowniczka IKEI usłyszała zarzuty

Kierowniczce IKEI grozi grzywna lub więzienie (fot. Krisztian Bocsi/Bloomberg via Getty Images)
Kierowniczce IKEI grozi grzywna lub więzienie (fot. Krisztian Bocsi/Bloomberg via Getty Images)

– Kierowniczka ds. zarządzania zasobami ludzkimi w sieci handlowej IKEA, która zwolniła pracownika po zamieszczeniu przez niego na forum intranetowym cytatów z Biblii, usłyszała zarzut ograniczania praw pracowniczych ze względu na wyznanie – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Marcin Saduś.

Handel organami nienarodzonych dzieci. Szokujące kulisy działań korporacji aborcyjnej

Dotąd Planned Parenthood zaprzeczało, by kiedykolwiek prowadzono nielegalną sprzedaż części ciał nienarodzonych dzieci. Aborcyjna korporacja...

zobacz więcej

Jak przekazał rzecznik, sprawa dotyczy wpisów pokrzywdzonego w wewnętrznej sieci, przeznaczonej do komunikacji z pracownikami, w maju zeszłego roku. IKEA ogłosiła jeden z dni „dniem solidarności z osobami wykluczonymi z LGBT+”.

– Mężczyzna wziął tego dnia urlop na żądanie, by nie uczestniczyć w wydarzeniu, które uważał za sprzeczne ze swoim sumieniem i przekonaniami religijnymi – tłumaczył prokurator.

– Kiedy w firmowym intranecie ukazał się artykuł „Włączanie LGBT+ jest obowiązkiem każdego z nas”, pokrzywdzony zareagował napisaniem komentarza, na który składały się dwa cytaty z Biblii. Mówiły o tym, że „biada temu, przez którego przychodzą zgorszenia” i że „ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość” – podał.

Wskazał, że pokrzywdzony, umieszczając cytaty z Biblii, uzasadnił tym swą odmowę włączenia się w działania promujące LGBT+. Rezultatem było wręczenie mu wypowiedzenia – podkreślił.

Zaznaczył, że z materiałów śledztwa wynika, że decyzja o zwolnieniu pokrzywdzonego była wynikiem „arbitralnych ocen” i „uprzedzeń” przedstawicielki pracodawcy względem pracownika.

Surowsza kara dla mężczyzny oskarżonego o zabicie psa i znęcanie się nad kotami

Do pięciu lat więzienia podwyższył szczeciński Sąd Okręgowy karę mężczyźnie oskarżonemu m.in. o zabicie psa i znęcanie się nad dwoma kotami. Młody...

zobacz więcej

– Analiza intranetowych wpisów pokrzywdzonego, oparta na ekspertyzie biegłego, nie potwierdziła stawianych przez pracodawcę tez, jakoby cytaty z Biblii miały naruszać zasady współżycia społecznego lub wykluczały inne osoby zatrudnione w IKEA – poinformował prokurator.

– Wpis pracownika z podaniem cytatów nie był atakiem na określoną osobę spośród współpracowników, ale odpowiedzią na wcześniejsze działanie pracodawcy – dodał.

Podkreślił także, że „w swych działaniach prokuratura ma na względzie art. 53 Konstytucji RP, który zapewnia wolność sumienia i religii oraz art. 54, zgodnie z którym każdemu zapewnia się wolność wyrażania poglądów”. Należy również podkreślić, że pod ochroną Rzeczypospolitej Polskiej – w świetle art. 24 umieszczonego w rozdziale I konstytucji RP – znajduje się praca, a państwo sprawuje nadzór nad warunkami wykonywania pracy – powiedział.

„Alarm!”. Grasuje pszczołobójca wytruwający całe pasieki

Przerażeni sadownicy i rolnicy z okolic Mszczonowa na Mazowszu boją się o swoje gospodarstwa. Może zabraknąć pszczół do zapylania drzew, bo ktoś...

zobacz więcej

Wyjaśnił, że pracodawca, w tym koncern międzynarodowy, jest zobowiązany do poszanowania prywatności pracowników, w tym unikania w stosunku do nich działań ideologicznych spoza sfery pracowniczej, do poszanowania wolności wyrażania poglądów, sumienia i religii oraz niedyskryminowania pracowników z powodu ich światopoglądu.

– Obowiązkiem prokuratury jest ochrona konstytucyjnych praw obywatela, w tym wolności sumienia i religii oraz wyrażania poglądów – powiedział.

Kierowniczce ds. zarządzania zasobami ludzkimi w sieci handlowej IKEA, która usłyszała zarzut ograniczania praw pracowniczych ze względu na wyznanie, może grozić grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara do dwóch lat więzienia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej