Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Budka: Jesteśmy gotowi na wybory w każdym terminie

Lider PO dodał, że nie ma żadnych uzgodnień w sprawie poparcia sprawy odłożenia wyborów na czas po 6 sierpnia (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

– Koalicja Obywatelska jest gotowa do wyborów w każdym konstytucyjnym terminie, ale podkreślamy, że wybory muszą być uczciwe i bezpieczne. Naszym zdaniem najważniejsza w tej kwestii jest opinia PKW – powiedział na konferencji prasowej w Sejmie lider PO Borys Budka. Polityk przekonywał, że nie ma żadnych uzgodnień w sprawie poparcia przez całą opozycję w Senacie poprawki o odłożeniu wyborów na czas po 6 sierpnia.

„Senat po raz kolejny przedłuża, opóźnia, zamraża”

Chciałem bardzo gorąco zaapelować do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego o procedowanie ustaw związanych z wyborami prezydenckimi bez żadnej zwłoki...

zobacz więcej

Lider PO stwierdził, że „z informacji, które przedstawił pan marszałek Senatu, wynika, że w przyszłym tygodniu Senat zajmie się na posiedzeniu plenarnym poprawkami do tej ustawy”.

– Chcę jasno zadeklarować: Koalicja Obywatelska jest gotowa do wyborów w każdym konstytucyjnym terminie – powiedział szef PO. Dotyczy to też terminu 28 czerwca, choć Budka zwrócił uwagę, że PKW wskazała, iż potrzebuje 30 dni od zarządzenia wyborów, by je zorganizować. Budka zaapelował do marszałek Sejmu, by „jak najszybciej przedstawiła kalendarz wyborczy”.

Pytany, czy są uzgodnienia w sprawie poparcia przez całą opozycję zgłoszonej w Senacie poprawki do ustawy zakładającej vacatio legis do ustawy do 6 sierpnia, odparł: „Z moich informacji wynika, że poprawka zgłoszona przez panią marszałek Gabrielę Morawską-Stanecką jest przedmiotem analizy ekspertów, dlatego została przerwana komisja. Nie ma żadnych uzgodnień koalicyjnych co do tej poprawki”.

Zdaniem Budki, „w Senacie są naprawdę demokratyczne procedury, na tę chwilę nie ma żadnego stanowiska, Koalicja Obywatelska jest gotowa na wybory w każdym terminie, gdy będą przeprowadzone przez PKW i samorządy”.

Lider PO przekonywał też, że nie było żadnych uzgodnień z PiS w sprawie terminu wyborów. – Na nic nie umawialiśmy się z PiS, to jest wierutna bzdura i chcę o tym powiedzieć. Gdyby PiS chciał kompromisu, przyjąłby poprawki w Sejmie, tymczasem odrzucono wszystkie merytoryczne poprawki w Sejmie – mówił Budka.

źródło:
Zobacz więcej