Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Nowy budżet UE ma wynosić 1,1 bln euro

Projekt budżetu KE oparty jest na propozycji przedstawionej w lutym przez przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela (fot. Shutterstock/Ewa Studio)

Budżet UE na lata 2021-2027 ma wynosić 1,1 bln euro; dodatkowo państwa członkowskie powinny mieć do dyspozycji 750 mld euro w grantach i pożyczkach w ramach instrumentu na ożywienie gospodarcze – wynika z propozycji przedstawionych przez Komisję Europejską.

„Nowy europejski Plan Marshalla może przekuć pocovidową zapaść w sukces”

Pandemia koronawirusa i jej ekonomiczne następstwa mają wymiar nieporównywalnie większy, niż wszystkie kryzysy w ostatnim stuleciu – ocenił w...

zobacz więcej

Projekt proponuje kilka nowych źródeł finansowania wydatków UE, w tym zasoby oparte na systemie handlu pozwoleniami na emisję gazów cieplarnianych ETS, podatku cyfrowym, podatku od dużych firm, a także węglowej opłacie granicznej.

Projekt budżetu KE oparty jest na propozycji przedstawionej w lutym przez przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela.

Dodatkowy element, wynoszący 750 mld euro instrument na rzecz odbudowy, miałby być finansowany przez kredyty, które KE będzie zaciągała na rynkach finansowych. Miałaby one być spłacane w latach 2028-58 z dodatkowych dochodów unijnych.

źródło:

Zobacz więcej