RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Świadczenie „Mama 4 plus” otrzymuje już 55 tys. osób

Strategia demograficzna na lata 2020-2040 ma być jeszcze bardziej rewolucyjna niż program „Rodzina 500 plus” (fot. Shutterstock/ Potential Filmmaker)
Strategia demograficzna na lata 2020-2040 ma być jeszcze bardziej rewolucyjna niż program „Rodzina 500 plus” (fot. Shutterstock/ Potential Filmmaker)

Już 55 tys. osób korzysta ze świadczenia „Mama 4 plus” dla osób, które wychowały przynajmniej czworo dzieci – poinformowała wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Barbara Socha. Zapowiedziała, że wkrótce rząd przedstawi założenia nowej strategii demograficznej.

„Serce mięknie, jak słyszę, że wśród nich są 99-letnie mamy”. Ponad 110 tys. zainteresowanych programem „Mama 4+”

Ponad 110 tysięcy osób wyraziło zainteresowanie świadczeniem „Mama 4+” - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta...

zobacz więcej

– Wsparcie rodzin i stawianie rodziny w centrum polityki to DNA naszego rządu. Nie planujemy żadnego ograniczania lub likwidacji jakiegokolwiek elementu programów, których celem jest wspieranie rodzin. Nasze programy są cały czas rozszerzane – powiedziała wiceminister.

Socha przypomniała, że program „Mama 4 plus” to świadczenie uzupełniające w wysokości minimalnej emerytury, przysługujące osobom, które wychowały przynajmniej czworo dzieci. Wiceminister zwróciła uwagę, że tzw. trzynaste emerytury i podwyższenie minimalnych emerytur i rent to także ważne wsparcie dla kobiet, ponieważ to one najczęściej pobierają niższe świadczenia.

Socha zwróciła uwagę, że do rodzin trafiło już 108 mld zł w ramach programu „500 plus”. Z kolei z Karty Dużej Rodziny korzysta już prawie milion rodzin. – Ten program cały czas dynamicznie się rozwija, mamy już 7 tys. partnerów w całej Polsce – powiedziała. Przypominała, że wkrótce po raz kolejny 4,5 mln uczniów będzie mogło skorzystać z wyprawki szkolnej „Dobry start”.

Wiceminister przypomniała, że w związku z pandemią koronawirusa rodziny mogą także korzystać z zasiłku opiekuńczego.

Pod koniec stulecia zostanie nas ok. 21 milionów. Ekspert widzi rozwiązanie

Prognozy ONZ pokazują, że pod koniec tego stulecia zostanie nas, Polaków około 20-21 milionów. I to przy założeniu, że zwiększy nam się dzietność –...

zobacz więcej

– Ten zasiłek jest systematycznie przedłużany na czas zamknięcia szkół i przedszkoli. I nawet dzisiaj, kiedy część placówek już funkcjonuje, my nadal pozostawiamy rodzicom wolny wybór - mają oni prawo do zasiłku również wówczas, gdy nie decydują się na posłanie dziecka do przedszkola – podkreśliła.

Zaznaczyła, że wsparciem są również rozwiązania przewidziane w tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej. – Ich nadrzędnym celem jest ochrona miejsc pracy i zminimalizowanie wzrostu bezrobocia. To jest bardzo istotne z punktu widzenia pracowników, którzy dzięki temu mogą utrzymywać swoje rodziny – powiedziała.

Wiceminister Socha, która jest także pełnomocnikiem rządu ds. polityki demograficznej, powiedziała, że wkrótce przedstawiona zostanie strategia demograficzna na lata 2020-2040. – To będzie dokument jeszcze bardziej rewolucyjny niż program „Rodzina 500 plus”, ponieważ on pokazuje bardzo kompleksowe podejście do wszystkich obszarów, które mają wpływ na rodzinę, szczególnie w kontekście zwiększania dzietności, bo jak wiadomo, to jest nasze ogromne wyzwanie – powiedziała.

– Dokument jest już przygotowany, ale wciąż go szlifujemy, konsultujemy. Z powodu pandemii dotychczas nie udało się jeszcze przeprowadzić konsultacji z różnymi obozami politycznymi, ale takie rozmowy na pewno jeszcze się odbędą. Kluczowym warunkiem powodzenia tej strategii będzie zbudowanie politycznej zgody ponad podziałami – podkreśliła wiceminister Socha. Powiedziała, że odbyły się już konsultacje m.in. z organizacjami zrzeszającymi pracodawców i różnymi organizacjami kobiecymi.

– Strategia będzie wybiegać daleko poza konwencjonalne instrumenty, które widzimy w Europie Zachodniej, bo one są niewystarczające. W ostatniej dekadzie odnotowano gigantyczne spadki dzietności szczególnie w tych krajach, w których dzietność była relatywnie wysoka, np. w krajach skandynawskich – powiedziała.

– Na pewno w tym roku będziemy na ten temat rozmawiać i o strategii będzie głośno – powiedziała wiceminister. Wskazała, że głównym celem strategii będzie osiągnięcie w ciągu 20 lat dzietności gwarantującej zastępowalność pokoleń, czyli współczynnika w wysokości 2,1. Najniższy współczynnik dzietności w Polsce odnotowano w 2015 r. - wynosił wtedy mniej niż 1,3. Obecnie wzrósł on do 1,45.

źródło:

Zobacz więcej