Zmarł syn ostatniego cesarza Austro-Węgier

Syn ostatiego cesarza Austro-Wegier Otto von Habsburg (fot. PAP/EPA/M.Schrader)

.

Kiedy Otto von Habsburg urodził się 20 października 1912 roku, imperium rządzone przez jego rodzinę było rozkładającym się gigantem. Po zakończeniu I Wojny Światowej Austro-Węgry upadły, Karol I zrzekł się tronu, a parlament austriacki obalił dynastię Habsburgów i skonfiskował ich mienie. Hitler w obawie, że Otto chce stanąć na czele rządu skazał go na śmierć. Wówczas uciekł z Belgii do Paryża, a potem do Waszyngtonu. W 1966 roku zrzekł się roszczeń do austriackiego tronu.

Jako działacz europejskich organizacji integracyjnych, Otto był współtwórcą Paneuropy, czyli organizacji promującej zjednoczenie Starego Kontynentu. Był deputowanym najdłużej zasiadającym w ławach Parlamentu Europejskiego. W komisji do spraw polityki zagranicznej PE przez lata walczył o polepszenie relacji z krajami zza żelaznej kurtyny.

Otto von Habsburg posiadał niemieckie, austriackie i węgierskie obywatelstwo. Arystokrata, odznaczony wieloma międzynarodowymi nagrodami za działalność polityczną i literacką, miał siedmioro dzieci, 22 wnucząt oraz dwoje prawnucząt.

Pożegnanie

Christoph Schöbrunn, arcybiskup Wiednia i przewodniczący austriackiego Episkopatu, oznajmił, że Otto von Habsburg zostanie pochowany 16 lipca z najwyższymi honorami w wiedeńskiej Krypcie Kapucynów, gdzie począwszy od roku 1633 chowa się austriackich cesarzy i członków rodziny panującej. Zostanie tam również przeniesiona trumna jego żony Reginy von Sachsen Meiningen, która zmarła w ubiegłym roku.

Msze żałobne w intencji zmarłego planuje zarówno Austria jak i Węgry. Dwie pierwsze odbędą się w katedrze Św. Stefana w Wiedniu i w Mariazell, największym sanktuarium maryjnym w Europie Środkowej. Msza żałobna odbędzie się również 17 lipca w budapeszteńskiej bazylice Sw. Stefana.

Węgierskie media przypominają, że w 1966 roku Otto von Habsburg zrzekł się praw do tronu austriackiego, ale nigdy do tronu węgierskiego. Kondolencje rodzinie zmarłego przesłały najwyższe władze Austrii i Węgier. Prezydent Heinz Fischer napisał, że „cała Austria jest zasmucona utratą wielkiego męża stanu". Kondolencje rodzinie zmarłego złożyli również : prezydent Węgier Pal Schmitt i premier Viktor Orban.

„Był prawdziwym spadkobiercą idei Europy”

„Tego ranka odszedł europejski gigant. Jest mi bardzo przykro z powodu śmierci Otto von Habsburga. Był przyjacielem, dawnym europarlamentarzystą i mistrzem integracji europejskiej. Podczas najgorszych chwil dla naszego kontynentu, Otto von Habsburg był opoką prawdy i człowieczeństwa. Sprzeciwiał się z równą mocą komunizmowi i nazizmowi. Podtrzymywał ogień nadziei na zjednoczenie Europy nawet wtedy, gdy większość uległa rezygnacji” – napisał przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

„Przez 20 lat był najbardziej znaną i najwybitniejszą postacią w Parlamencie Europejskim. Jako drugi przewodniczący Międzynarodowej Unii Paneuropejskiej, pomagał zapisać jeden z największych rozdziałów historii naszego kontynentu. Teraz, gdy Europa ponownie oddycha oboma płucami, to w dużej mierze zasługa tego wspaniałego człowieka. Otto von Habsburg był człowiekiem wiary i twardych zasad, niosącym pomoc swoim sąsiadom. Był prawdziwym spadkobiercą idei Europy. Nie zapomnimy o nim, zawsze będzie z nami” – wspominał Buzek.

PAP/EPA/Robert Jaeger

źródło:
Zobacz więcej