Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Nowy Jork szykuje się do „odmrażania” gospodarki

Koronawirus zabił tysiące osób w Nowym Jorku (fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE)

Nowy Jork przygotowuje się do pierwszej fazy reaktywowania gospodarki. – Zmniejszyła się liczba pacjentów przyjmowanych do szpitali miejskich i osób z pozytywnym wynikiem testów na obecność koronawirusa – oświadczył burmistrz Bill de Blasio.

Koronawirus odpuszcza. Rusza „odmrażanie” Anglii

W przyszłym miesiącu w Anglii mają zostać otwarte targi i rynki, potem – sklepy z odzieżą i elektroniką. Premier Boris Johnson ogłosił plan...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Dzienna liczba hospitalizacji chorych na koronawirusa spadła znacznie poniżej 200. De Blasio wskazał, że „statystyki muszą iść w dobrym kierunku”, aby miasto mogło wejść w pierwszą fazę wznowienia działalności gospodarczej i rozluźniania restrykcji.

Ustalonych wymogów nie spełnia jeszcze liczba chorych na oddziałach intensywnej terapii. Przebywa ich tam 423, przekraczając dopuszczalny limit o 48.

Burmistrz przewiduje, że pierwsza faza reaktywowania gospodarki rozpocznie się w połowie czerwca. Będzie jej towarzyszyło przeprowadzanie bezpłatnych testów na obecność SARS-Cov-2. Zapowiedział otwarcie 1 czerwca 16 nowych ośrodków testowania we wszystkich pięciu dzielnicach Nowego Jorku, do końca czerwca ma ich być łącznie 180. Za cel uznał przeprowadzanie dziennie 50 tysięcy testów na Covid-19.

Według de Blasio miasto rozpocznie kampanię medialną wartości 10 milionów dolarów, by promować testy wśród nowojorczyków. Objęci nimi będą mieszkańcy z objawami Covid-19 lub mający kontakt z osobami zakażonymi, a także osoby udzielające pierwszej pomocy, pracujące w domach opieki dla starszych i schroniskach dla bezdomnych.

Niezależnie od tego, aby reaktywować gospodarkę i rozluźniać obostrzenia Nowy Jork, zgodnie z kryteriami amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC), musi zaangażować około 2500 inspektorów monitorujących kontakty osób zakażonych. Burmistrz powiedział, że jest przekonany, iż miasto osiągnie ten poziom na początku czerwca; dotąd zatrudniono 1700 inspektorów, którzy mówią w 40 językach i reprezentują społeczności najmocniej dotknięte Covid-19.

De Blasio odniósł się również do piątkowego wezwania prezydenta Donalda Trumpa o ponowne otwieranie kościołów i przywrócenie nabożeństw. Argumentował, że na to jest jeszcze za wcześnie. – Prace nad przygotowaniem do ponownego uruchomienia gospodarki miasta trwają każdego dnia. Musimy przeanalizować wiele danych i rozważyć, czy nadszedł już czas, by otwierać poszczególne branże – ocenił burmistrz.

źródło:

Zobacz więcej