Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

„Trzecia faza”. Brazylia przegrywa z koronawirusem

Liczba chorujących i ofiar może być znacznie wyższa niż podają władze (fot. PAP/EPA/PAULO WHITAKER)

Brazylia, która w poniedziałek wyprzedziła USA pod względem liczby zmarłych na koronwirusa, staje w obliczu „trzeciej fazy” ataku pandemii. Szef resortu zdrowia wskazał, że do wielkich miast zaczną teraz masowo napływać w poszukiwaniu pomocy lekarskiej chorzy z prowincji, które są pozbawione niezbędnych środków i struktur.

Brazylijskie „taśmy prawdy” z koronawirusem w tle: napięcie polityczne narasta

Niepowstrzymana ofensywa koronawirusa i narastający konflikt między Pałacem Prezydenckim a częścią administracji państwowej i sądownictwem...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Prognozę przedstawił generał Eduardo Pazuello, mianowany przez prezydenta Jaira Bolsonaro ministrem zdrowia. Ten specjalista w dziedzinie logistyki wojskowej objął stanowisko po odejściu w kwietniu dwóch kolejnych, cywilnych szefów resortu – lekarzy, którzy weszli w konflikt z prezydentem. Zarzucali oni głowie państwa lekceważenie zagrożenia, jakim stał się dla Brazylii atak koronawirusa, i nie zgadzali się na zalecane przez Bolsonaro powszechne stosowanie w leczeniu COVID-19 hydroxychlorochiny.

Brazylijskie Ministerstwo Zdrowia pod nowym kierownictwem ponowiło we wtorek oficjalne zalecenie powszechnego stosowania tego leku, którego skuteczność kwestionuje między innymi Światowa Organizacja Zdrowia.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa ogłosił, że według oficjalnych danych z 26 maja Brazylia stała się drugim krajem świata najsilniej dotkniętym przez epidemię (374 898 zachorowań na koronawirusa, 22 666 zgonów, według wtorkowego komunikatu brazylijskiego ministerstwa zdrowia). Pandemia, według danych przedstawionych przez gen. Pazuello podczas trasmitowanej przez telewizję wideokonferencji, atakuje obecnie miasta 20- i 50-tysięczne.

Według brazylijskiego instytutu badania opinii publiczej IBOPE oraz naukowców z Uniwersytetu Federalnego Pelotas (UFPEL), materiały zebrane przez obie instytucje w dniach 14-21 maja,nie tylko nie potwierdzają oficjalnych danych rządowych dotyczących rozprzestrzeniaia się eidemii COVID-19 w Brazylii, ale przedstawiają nieporównanie groźniejszy jej obraz.

IBOPE podaje między innymi, iż na podstawie badań medycznych (szybkie testy), którymi objęto 25 025 osób w 133 gminach wszystkich stanów Brazylii, zakażonych koronwirusem jest 760 tysięcy mieszkańców kraju, czyli przeszło dwukrotnie więcej, niż podają raporty Ministerstwa Zdrowia.

Tylko w największym brazylijskim mieście, 20-milionowym Sao Paulo – według tych samych badań – liczba osób zakażonych koronawirusem wynosi 380 tysięcy, a zatem jest pięciokrotnie wyższa od podawanej przez władze.

źródło:

Zobacz więcej