Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Koronawirus. Kwarantanna przeniosła przestępców do sieci

Hiszpańska policja dostosowuje procedury do zmieniającej się sytuacji (fot. PAP/EPA/EMILIO NARANJO)

W czasie zakończonej na początku maja obowiązkowej kwarantanny przybyło przestępstw dokonywanych w formie elektronicznej, kosztem pospolitych naruszeń prawa, powszechnych szczególnie w miejscach turystycznych – wskazują hiszpańska policja i eksperci ds. bezpieczeństwa.

Koronawirus nie odpuszcza, główny epidemiolog kraju dostaje groźby

Bilans zgonów z powodu Covid-19 wzrósł w Szwecji we wtorek o 96 do 4125, co jest ponownie dużym dobowym przyrostem. Odpowiedzialny za szwedzką...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Znawca problematyki hiszpańskich grup przestępczych Enrique Figueredo z dziennika „La Vanguardia” poinformował, że liczba popełnianych przestępstw tradycyjnych, takich jak napady czy wymuszenia, z uwagi na nakaz pozostawania w domach zmalała w kraju. Odnotował jednak pojawienie się nowych form łamania prawa.

„Pomiędzy połową marca a początkiem maja drastycznie spadła liczba napadów wewnątrz budynków, w środkach transportu miejskiego oraz kradzieży w sklepach” – stwierdził w komentarzu dziennika wydawanego w Barcelonie.

W ocenie publicysty po zakończeniu epidemii w Hiszpanii można się spodziewać wysokiej liczby przestępstw polegających między innymi na praniu pieniędzy, wyłudzaniu pomocy od państwa, a także wzroście zjawiska siania nienawiści w internecie przeciwko mniejszościom.

Figueredo wskazał też na szybko rosnącą liczbę oszustw dokonywanych za pośrednictwem internetu oraz sieci komórkowej.

Według danych hiszpańskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Internautów (OSI) wraz z nasileniem od marca przypadków infekcji koronawirusem znacząco wzrosły przestępstwa w sieci internetowej. Podległa resortowi spraw wewnętrznych instytucja wskazała, że w okresie epidemii powszechnymi środkami wyłudzania informacji bankowych były media społecznościowe oraz komunikatory.

Eksperci OSI przestrzegają, że jednym z bardzo powszechnych oszustw w okresie epidemii jest kierowanie do użytkowników telefonów komórkowych prośby o wysyłanie pod fałszywy numer wiadomości tekstowej z podziękowaniem dla hiszpańskiej służby zdrowia.

W ostatnich tygodniach w Hiszpanii przybyło też przypadków osób otrzymujących maile i SMS-y od oszustów podszywających się pod placówki służby zdrowia, proszących o podanie danych osobistych pacjentów. Przybywa też osób podających się za instytucje państwowe, takie jak urząd gminy czy zakład ubezpieczeń społecznych w celu oszukania innych mieszkańców Hiszpanii.

źródło:

Zobacz więcej