RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Trzaskowski: „Warszawa w czołówce realizacji tarczy”. Ale dane mówią co innego

Prezydent Warszawy znów zaatakował Zjednoczoną Prawicę (fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)
Prezydent Warszawy znów zaatakował Zjednoczoną Prawicę (fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)

– Warszawa jest w czołówce realizacji tarczy antykryzysowej – zapewniał Rafał Trzaskowski w rozmowie z TVN24. Jednak nie podał żadnych konkretnych danych, które mogłyby potwierdzić jego wersję. Zgodnie z danymi Ministerstwa Rodziny w skali kraju zrealizowano 61 proc. wniosków, ale w woj. mazowieckim jedynie 41 proc. Głównie z powodu Warszawy, gdzie zrealizowano ich zaledwie 14 proc.

Dzienny raport ws. pożyczek dla przedsiębiorców. Warszawa nadal na końcu realizacji zadań

Zachęcam pana prezydenta o nadzór nad tymi wypłatami, aby jak najszybciej świadczenia były wypłacane przede wszystkim tym mały przedsiębiorcom,...

zobacz więcej

  Dane z całego kraju na temat realizacji wniosków składanych przez przedsiębiorców podała na konferencji prasowej minister rodziny Marlena Maląg.

Szefowa resortu podała nie tylko średnią dla całego kraju (61 proc.) czy województw, ale wskazała również, że dobrze sobie radzi wiele dużych miast – także tych kierowanych przez samorządowców z opozycji – m.in. w Białymstoku zrealizowano 73 proc. wniosków, a w Szczecinie 68 proc.

Najsłabiej jest w Warszawie (14 proc.), za sprawą której najniższy wynik w kraju ma również woj. mazowieckie (41 proc.)

Jednak na antenie TVN24 prezydent Warszawy i jednocześnie kandydat PO na prezydenta Polski twierdził, że to właśnie stolica „jest w czołówce” jeśli chodzi o realizację tarczy. Oskarżył także rząd o obciążenie samorządów zadaniami związanymi ze wsparciem dla przedsiębiorców.

Nie poinformował widzów (nie uczyniła tego również prowadząca rozmowę Monika Olejnik), że rząd oprócz przekazania samorządom środków na wsparcie przedsiębiorców wyasygnował także proporcjonalne kwoty na koszty obsługi tego zadania. Nie powiedział także, że samorządy otrzymały od władz centralnych również ofertę wsparcia merytorycznego. Wsparcie takie otrzymał także stołeczny ratusz.

W czasie rozmowy z komercyjną telewizją Trzaskowski skupił się na krytyce rządu i prezydenta Andrzeja Dudy (o którym powiedział, że „prezydent wywiesił białą flagę” i że „należy z nim skończyć”), po czym mianem „rozsadnika nienawiści” określił TVP.

Na pytanie prowadzącej, czy będzie się starał jako prezydent „odzyskać” Trybunał Konstytucyjny i Sąd Najwyższy, nie odpowiedział wprost, ograniczając się do sugestii, że „jeżeli wygra, będzie to początek zmian”.

Mimo że PO od początku nie szczędziła ostrej krytyki sztandarowemu prorodzinnemu rozwiązaniu Zjednoczonej Prawicy – Rodzina 500 Plus – Trzaskowski zapewniał, że „od początku mówiliśmy, że 500 Plus powinno zostać”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej