RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Dzienny raport ws. pożyczek dla przedsiębiorców. Warszawa nadal na końcu realizacji zadań

Zachęcam pana prezydenta o nadzór nad tymi wypłatami, aby jak najszybciej świadczenia były wypłacane przede wszystkim małym przedsiębiorcom, którzy na nie czekają – zaapelowała kolejny raz do Rafała Trzaskowskiego minister pracy Marlena Maląg. Zgodnie z raportem z wtorku Warszawa zrealizowała do tej pory 14 proc. wniosków złożonych przez przedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej. Województwo mazowieckie znajduje się na końcu statystyki wypłacania pożyczek.

Tarcza antykryzysowa. Minister Maląg apeluje do Rafała Trzaskowskiego

Ponad 46 mld zł trafiło do polskich przedsiębiorców w celu ochrony miejsc pracy – poinformowała w poniedziałek podczas konferencji prasowej...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg przedstawiła dzienny raport o realizacji zadań tarczy antykryzysowej.

– Na dzień dzisiejszy mamy złożonych w skali całego kraju 1,5 mln wniosków. Tych wniosków, które zostały przez powiatowe urzędy pracy rozpatrzonych pozytywnie, na tę chwilę mamy 913 tys., to jest 61 proc. wniosków; widzimy, że mamy wzrost od dnia wczorajszego – podała Maląg.

– Przede wszystkim chcemy pokazać te województwa, które sprawnie realizują to zadanie, a więc te województwa, które są liderami – zaznaczyła.

Minister zauważyła, że „bardzo dobrze to zadanie jest realizowane przez województwo łódzkie, podlaskie, zachodniopomorskie, czy warmińsko-mazurskie”. – Tutaj ta średnia danych województw jest wyższa niż średnia kraju, która jest ponad 61 proc. – zauważyła.

Szefowa resortu podkreśliła, że „bardo dobrze realizuje zadanie Gorzów – 85 proc. wniosków rozpatrzonych i wypłaconych pozytywnie, Białystok 73 proc., Szczecin 68 proc.”.

Zaznaczyła też, że „na końcu tej statystyki jest województwo mazowieckie”. Na Mazowszu wykonano 41 proc. zadań dotyczących wypłat mikropożyczek.

– Niestety właśnie na ten procent wykonania ma wpływ realizacja tego świadczenia przez m. st. Warszawa, przez urząd nadzorowany przez pana prezydenta Trzaskowskiego – zauważyła Marlena Maląg.

Maląg do Trzaskowskiego: Jesteśmy gotowi pana wesprzeć

Panie prezydencie, (Rafale Trzaskowski – red.), sam pan powiedział w ubiegłą bodajże sobotę lub niedzielę, że w Warszawie jest zarejestrowanych 400...

zobacz więcej

Dodała, że „służby informatyczne są gotowe wspierać i wspierają realizację tego zadania, powiatowy urząd pracy; wspierają pana prezydenta”.

Odniosła się do wtorkowego spotkania z prezydentem i odpowiedzialnym za realizację oraz nadzór nad realizacją pożyczek w Warszawie Michałem Olszewskim. Zauważyła progres w ciągu dwóch tygodni. 1,5 tygodnia temu w Warszawie odnotowano 5 proc. wykonania zadań, a dzisiaj to 14 proc. Ze złożonych 109 tys. wniosków pozytywnie rozpatrzono 15 tys. Minister podkreśliła, że wciąż 95 tys. przedsiębiorców czeka na wypłaty.

– Zachęcam pana prezydenta do nadzoru nad tymi wypłatami, aby jak najszybciej były wypłacane przede wszystkim tym, którzy na nie czekają – zwróciła się do Rafała Trzaskowskiego.

– Pan prezydent powiedział, że Warszawa wypłaciła już 80 mln zł i że jest liderem w skali kraju – przypomniała i zauważyła, że „74 mln to mniej niż 104 mln, które wypłaciła Łódź”. – 91 mln wypłacił Gdańsk, 85 mln wypłacił Wrocław – zaznaczyła.

– Chciałabym, żeby ta wiarygodność działała w dwie strony i zamiast organizować spotkania i mówić to, co nie do końca jest w liczbach prawdziwe, zachęcam do nadzoru realizacji tych wniosków, ponieważ przedsiębiorcy czekają – dodała Maląg.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej