RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Komisja Europejska przedłuża rozpatrzanie fuzji Orlenu z Lotosem

Jak mówi prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, dzięki fuzji obie spółki będą bardziej odporne na kryzys (fot. Shutterstock/ Piotr Opoka,Robson90)
Jak mówi prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, dzięki fuzji obie spółki będą bardziej odporne na kryzys (fot. Shutterstock/ Piotr Opoka,Robson90)

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że wydłużyła czas na podjęcie przez siebie decyzji w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem do 22 lipca. To już kolejne przesunięcie decyzji, tym razem jest konsekwencją złożenia przez Orlen propozycji nowych środków zaradczych w odpowiedzi na zastrzeżenia Brukseli.

PKN Orlen nie rezygnuje z fuzji z Lotosem. „Będziemy bardziej odporni na kryzys”

Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos to proces konieczny dla wzmocnienia zarówno obu spółek, jak i polskiej gospodarki, w tym ich konkurencyjnej pozycji....

zobacz więcej

„Strony przedstawiły zmienione zobowiązania i tymczasowy termin podjęcia decyzji przez Komisję upływa 22 lipca 2020 r.” – poinformowały w środę służby prasowe Komisji.

Ustępstwa Orlenu niewystarczające?

Orlen już na początku maja przesłał do Brukseli propozycje ustępstw, tak by Komisja zgodziła się na jego połączenie z Lotosem. Środki zaradcze, jak określane to jest w języku prawniczym, zostały poddane tzw. testowi rynkowemu, czyli ocenie przez inne firmy z sektora. Żadna ze stron nie informuje o jego wynikach, ale w poniedziałek Orlen złożył kolejny pakiet zmian.

Z nieoficjalnych informacji z Brukseli wynika, że wcześniejsze ustępstwa koncernu z Płocka były oceniane jako niewystarczające. Komisja ma obawy, że połączenie dwóch spółek, które jako jedyne zajmują się w Polsce rafinerią ropy naftowej, może m.in. zaszkodzić konkurencji na rynkach hurtowej i detalicznej sprzedaży paliwa.

Poza zastrzeżeniami odnoszącymi się do połączenia dwóch największych w kraju sieci stacji paliw, Komisja miała też obawy co do wpływu transakcji na rynek dostaw paliw lotniczych oraz produktów ubocznych rafinerii.

Na początku kwietnia Komisja przekazała Orlenowi formalne zastrzeżenia w sprawie przejęcia Grupy Lotos. Po nich nastąpiły intensywne rozmowy, w tym wysłuchanie przedstawicieli polskiej spółki przez KE, a następnie złożenie przez nich 4 maja pakietu środków zaradczych. Ostatni zestaw propozycji dotyczący fuzji został przesłany do Brukseli 25 maja.

Procedura „zatrzymania zegara”

Pracownik stacji benzynowej uratował życie klientowi. „Nie czuję się bohaterem”

Klient jednej ze stacji paliw we Wrocławiu doznał zapaści i stracił przytomność. Tylko dzięki szybkiej akcji reanimacyjnej przeprowadzonej przez...

zobacz więcej

To już kolejne przesunięcie decyzji. Pod koniec września minionego roku Komisja zastosowała na prośbę polskiego giganta procedurę „zatrzymania zegara” (ang. „stop the clock”). Powodem była konieczność „dostosowania systemu informatycznego” Orlenu, by wygenerować informacje, o które poprosili urzędnicy z Brukseli.

Potem termin wydania decyzji przez KE ustalony był na 30 czerwca. Z uwagi na złożenie nowego pakietu środków zaradczych termin ten został przedłużony o dodatkowe 15 dni roboczych, czyli do 22 lipca.

Proces trwa od początku 2018 roku

Z niedawnych wypowiedzi członka zarządu PKN Orlen Zbigniewa Leszczyńskiego wynika, że spółka zakładała, że ostateczna decyzja w sprawie przejęcia Grupy Lotos zapadnie do końca czerwca.

Proces przejęcia Lotosu został zainicjowany w lutym 2018 r. PKN Orlen złożył w KE formalny wniosek o zgodę na koncentrację w lipcu 2019 r. Miesiąc później podpisane zostało porozumienie pomiędzy koncernem a Skarbem Państwa i Grupą Lotos, określające ramową strukturę transakcji przejęcia gdańskiej spółki.

źródło:

Zobacz więcej