Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Prezydent powołał Małgorzatę Manowską na I prezes SN

Prezydent Andrzej Duda postanowieniem powołał sędziego Sądu Najwyższego Małgorzatę Manowską na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.

Prezydent wybrał I prezesa SN

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzje personalne dotyczące stanowisk w Sądzie Najwyższym. Prezydent zdecydował o powołaniu, spośród pięciu...

zobacz więcej

Ponadto prezydent powołał sędziego Sądu Najwyższego Michała Laskowskiego na stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Karnej.

Akty powołania na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego oraz Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Karnej wręczone zostały podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim.

Małgorzata Manowska po odebraniu powołania na urząd we wtorek powiedziała dziennikarzom zebranym w holu Sądu Najwyższego, że dołoży wszelkich starań, aby sąd ten, „jak dotychczas jest i był symbolem i ostoją niezależności wymiaru sprawiedliwości i niezawisłości sędziowskiej”.

Wyraziła przekonanie, że dzięki swojej pracowitości i zaangażowaniu „całej załogi SN” ten cel będzie całkowicie realizowany. – Bardzo się cieszę, że całe swoje doświadczenie długoletnie sędziowskie i akademickie będę mogła poświęcić dla służby Sądowi Najwyższemu oraz dla jego pracowników – powiedziała I prezes SN.

Manowska pytana o zapowiadaną przez nią podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN inicjatywę formalnego wyeliminowania uchwały trzech Izb SN przez cały skład tego sądu, odpowiedziała, że będzie to konsultować z prezesami izb.

Poinformowała, że zmierza na spotkanie z prezesami wszystkich Izb SN, na którym wspólnie będą uzgadniane te decyzje. – Wymiar sprawiedliwości nie może być ręcznie sterowany i wszystkie decyzje, które ważą na autorytecie SN, muszą być uzgadniane i wypracowywane w ramach demokratycznej dyskusji – dodała. Pytana, dlaczego jej powołanie odbyło się w tajemnicy, odparła: „W jakiej tajemnicy? W żadnej tajemnicy”.

Sędzia Małgorzata Manowska jest doktorem habilitowanym nauk prawnych i profesorem nadzwyczajnym Uczelni Łazarskiego – gdzie wykłada od siedmiu lat.

Była sędzią sądów powszechnych – Rejonowego dla Warszawy Pragi, Okręgowego i Apelacyjnego w Warszawie. Przez kilka miesięcy w 2007 roku była wiceministrem sprawiedliwości. Przez cztery lata Małgorzata Manowska była Dyrektorem Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Sędzią Sądu Najwyższego jest od października 2018 roku.

źródło:
Zobacz więcej