Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Większość potrzebna do powołania I prezesa SN? W 1998 r. nie była

22 lata temu I prezes SN również nie uzyskał większości głosów (fot. Shutterstock/Grand Warszawski)

Opozycja, w tym lider PO Borys Budka, podnosi, że I prezesem Sądu Najwyższego może być jedynie osoba, która uzyskała większość głosów Zgromadzenia Ogólnego SN. Tymczasem w 1998 roku na I prezesa SN powołano sędziego, który nie uzyskał większości głosów.

„Wniosek niedopuszczalny”. Spór o listę kandydatów na I prezesa SN

Prezydent Andrzej Duda zdecydował w poniedziałek o powołaniu Małgorzaty Manowskiej na Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego, a Michała Laskowskiego na...

zobacz więcej

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o powołaniu Małgorzaty Manowskiej na I Prezesa SN. Wyboru dokonał spośród pięciorga kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN; byli to: Włodzimierz Wróbel, który uzyskał 50 głosów, Małgorzata Manowska – 25 głosów, Tomasz Demendecki – 14 głosów, Leszek Bosek – 4 głosy, Joanna Misztal-Konecka – 2 głosy.

Manowska, mimo że nie zdobyła największej liczby głosów Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, została powołana na I prezes SN, co wywołało oburzenie wśród opozycji, która zarzuciła prezydentowi złamanie prawa. Zdaniem tych polityków, prezydent powinien powołać na I prezesa SN osobę, która uzyskała większość głosów Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN.

Dodatkowo opozycja jest zdania, że brakuje przegłosowania uchwały w której wpisano by nazwiska już po głosowaniu. Wskazuje, że tylko sędzia Wróbel może piastować urząd I prezesa SN, bo uzyskał większość głosów.Jeden z internautów opublikował na Twitterze protokół, z którego wynika, że w 1998 r. również wybrano na I prezesa Sądu Najwyższego sędziego, który nie miał większości głosów.

„Potwierdzenie, że w 1998 r. wybierany po raz pierwszy na zasadach Konstytucji RP z 1997 r. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego ani nie uzyskał większości głosów Zgromadzenia ani Zgromadzenie nie podjęło odrębnej uchwały w sprawie przedstawienia kandydatów” – napisał.

źródło:
Zobacz więcej