RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Oszukiwali na BLIK. Usłyszeli ponad 200 zarzutów

Wszyscy podejrzani zostali tymczasowo aresztowani (fot. Policja)
Wszyscy podejrzani zostali tymczasowo aresztowani (fot. Policja)

Lubuska policja rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą dokonującą oszustw metodą „na BLIK”. Ponad 200 zarzutów usłyszało siedem osób, w tym mężczyzna podejrzany o kierowanie grupą. Wszyscy podejrzani zostali tymczasowo aresztowani – poinformował rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy.

Policja ostrzega przed fałszywymi SMS-ami

Lubuska policja ostrzega przed wysyłanymi na telefony komórkowe fałszywymi SMS-ami, wskazującymi na konieczność uiszczenia dodatkowych opłat za...

zobacz więcej

– 34-latek z woj. zachodniopomorskiego usłyszał łącznie 35 zarzutów związanych z oszustwami oraz wydawaniem poleceń. Bartosz P. kierował zorganizowaną grupą przestępczą. Jej członkowie z takich oszustw uczynili sobie stałe źródło dochodu. Liderowi grupy grozi do 10 lat więzienia, a pozostałej szóstce podejrzanych do ośmiu – powiedział Maludy.

Według śledczych, proceder trwał co najmniej od stycznia 2019 do maja tego roku. Oszuści wykorzystywali aplikację BLIK i wyłudzali za jej pomocą pieniądze. Choć jest ona dobrze zabezpieczona, byli w stanie uzyskiwać od pokrzywdzonych potrzebne do tego kody. Te zdobywali, przejmując konta na Facebooku i podszywając się pod znajomych pokrzywdzonych.

– Pokrzywdzeni żyli w przekonaniu, że korespondują ze znajomymi. Przestępcy prosili przez komunikator o pożyczkę i przesłanie kodu BLIK. Po jego otrzymaniu wypłacali gotówkę z bankomatów. Z reguły łupem oszustów padały kwoty od tysiąca do 3 tys. zł. Ślady zostawili w Gdańsku, Warszawie, Gryfinie, Poznaniu, Wrocławiu czy Gorzowie Wlkp. oraz innych miastach w kraju – wyjaśnił Maludy.

Sześciu podejrzanych zostało zatrzymanych między październikiem 2019 a styczniem 2020 r. przez policjantów śledczych i zwalczających przestępczość gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. Kilka dni temu (21 maja) dotarli oni do lidera grupy. 34-letni Bartosz P. został zatrzymany w Szczecinie.

Podczas przeszukań policjanci zabezpieczyli sprzęt służący do tego rodzaju przestępczości, m.in.: komputery stacjonarne, laptopy, oprogramowanie, telefony komórkowe, modemy, karty SIM i karty bankomatowe itp.

Maludy dodał, że sprawa ma charakter rozwojowy i jest nadzorowana przez Prokuraturę Okręgową w Gorzowie Wlkp. Policjanci cały czas docierają do kolejnych oszukanych.

(fot. Policja)
(fot. Policja)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej