RAPORT

Pogarda

Sztuczna inteligencja potrafi ocenić osobowość na podstawie zdjęć

Osobowość łatwiej maszynom wyczytać z twarzy kobiet niż mężczyzn (fot. Shutterstock/metamorworks)
Osobowość łatwiej maszynom wyczytać z twarzy kobiet niż mężczyzn (fot. Shutterstock/metamorworks)

Najnowsze

Popularne

Sztuczna inteligencja potrafi określić osobowość człowieka na podstawie zdjęć lepiej niż inni ludzie. Osobowość łatwiej maszynom wyczytać z twarzy kobiet niż mężczyzn, a najłatwiejsza do wskazania okazała się sumienność – czytamy w „Scientific Reports”.

Polscy naukowcy opracowali respirator z możliwością zdalnego sterowania

Naukowcy z Politechniki Śląskiej opracowali prototyp respiratora z funkcją telemetrii, czyli z możliwością zdalnego sterowania przez internet....

zobacz więcej

Rosyjscy naukowcy z HSE University i Open University for the Humanities and Economics uważają, że ich odkrycie może być wykorzystane do usprawnienia obsługi klienta, randek czy nauczania online.

Fizjonomiści od wieków próbowali powiązać wygląd twarzy z osobowością, ale większość ich twierdzeń nie znalazła poparcia we współczesnej nauce. Badania, w których ludzie mieli oceniać osobowość na podstawie zdjęć, dawały niejasne wyniki, sugerujące, że ich oceny są zbyt mało wiarygodne, aby miały jakiekolwiek praktyczne znaczenie.

Niemniej istnieją teoretyczne i ewolucyjne dowody sugerujące, że niektóre informacje na temat osobowości, szczególnie te kluczowe dla komunikacji społecznej, mogą mieć odzwierciedlenie w ludzkiej twarzy. W końcu twarz i zachowanie kształtowane są przez geny i hormony, a doświadczenia społeczne wynikające z wyglądu mogą wpływać na rozwój osobowości.

Jednak ostatnie badania z dziedziny neurobiologii dowodzą, że zamiast skupiać się na określonych rysach twarzy, nasz mózg przetwarza ją całościowo.

Aplikacje zadbają o naszą psychikę podczas pandemii

Zestaw aplikacji na smartfona, które pomagają pozbyć się lęku, depresji i innych dolegliwości będących skutkiem pandemii koronawirusa stworzyli ...

zobacz więcej

Naukowcy z dwóch moskiewskich uniwersytetów HSE University (Higher School of Economics) i Open University for the Humanities and Economics połączyli siły z rosyjsko-brytyjskim start-upem BestFitMe w celu wytrenowania sieci neuronowych do wiarygodnej oceny osobowości na podstawie fotografii ludzkich twarzy. Wyniki przewyższały dotychczasowe, pozyskane w badaniach wykorzystujących uczenie maszynowe czy ochotników.

Sztuczna inteligencja w ponadprzeciętny sposób wydawała sądy na temat pięciu czynników osobowości: sumienności, neurotyczności, ekstrawersji, otwartości na doświadczenie i ugodowości na podstawie selfie 12 tys. uczestników badania. Wyniki były spójne nawet w przypadku oceny różnych fotografii tej samej osoby.

W wyniku treningu na podstawie 31 tys. zdjęć sieci neuronowe przewyższyły człowieka w wynikach oceny osobowości. Najłatwiej rozpoznawalna okazała się sumienność, a bardziej wiarygodne przewidywania sztuczna inteligencja podejmowała w przypadku kobiet niż mężczyzn.

Potencjalnych zastosowań może być wiele. Rozpoznawanie osobowości na podstawie zdjęć może uzupełniać tradycyjne metody oceny w sytuacjach, w których szybkość i niski koszt są ważniejsze niż duża dokładność. Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana do proponowania klientom produktów, które najlepiej im pasują, a także do lepszej obsługi klienta czy skuteczniejszego nauczania online.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej