Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Stan epidemii koronawirusa: nowe dane resortu zdrowia. Śląsk na czele statystyk

Wykonane w ostatnich godzinach badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 236 kolejnych osób, w tym u 187 na Śląsku. W ciągu ostatniej doby odnotowano też 6 nowych zgonów – podało we wtorek rano Ministerstwo Zdrowia. Łącznie zanotowano dotąd 21 867 przypadków zakażeń, zmarło 1 013 osób.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. Raport 26.05 – duży wzrost zakażeń i zgonów

W ciągu minionej doby na Mazowszu potwierdzono 66 przypadków zakażeń koronawirusem i odnotowano sześć kolejnych zgonów powiązanych z Covid-19 –...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Nowe potwierdzone wynikami badań laboratoryjnych przypadki zanotowano na terenie województw: śląskiego (187), wielkopolskiego (14), dolnośląskiego (10), świętokrzyskiego (7), podlaskiego (4), warmińsko-mazurskiego (4), lubelskiego (3), małopolskiego (3), opolskiego (3), pomorskiego (1).

Resort zdrowia poinformował również, że w wyniku zakażenia koronawirusem zmarło sześć osób. Są to: dwie pacjentki w wieku 72 i 95 lat oraz 72 letni pacjent ze Zgierza oraz 76-letni mężczyzna ze Starachowic. Z kolei w Gdańsku zmarły hospitalizowane tam dwie pacjentki: 81- i 95-latka. Tym samym łączna liczba zgonów powiązanych z COVID-19 od początku epidemii w Polsce wzrosła do 1013.

Śląsk się nie zatrzymuje

Za wzrost liczby infekcji odpowiadają przede wszystkim ogniska koronawirusa na Śląsku, gdzie we wtorek liczba potwierdzonych przypadków wśród górników trzech spółek węglowych wzrosła do ponad 3,6 tys. Wciąż napływają tam wyniki prowadzonych na dużą skalę badań przesiewowych. Najwięcej, ponad 200 zachorowań, przybyło w kopalni Pniówek, a ponad 40 w kopalni Zofiówka.

Właśnie Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), do której należą obie kopalnie, jest obecnie górniczą firmą z największą liczbą potwierdzonych przypadków Sars-CoV-2. Do spółki stopniowo napływają wyniki badań przesiewowych, którym objęto całą ok. 22-tysięczną załogę. Łącznie do wtorku potwierdzono 1 648 przypadków Covid-19, o 248 więcej niż dobę wcześniej.

Największe w JSW ognisko koronawirusa to kopalnia Pniówek – wirus wykryto tam u 1476 pracowników (dobę wcześniej 1273). W kopalni Zofiówka (jedna z dwóch części kopalni Borynia-Zofiówka) zachorowały 154 osoby (wobec 110 raportowanych w poniedziałek).

Pies spędził trzy miesiące na szpitalnym korytarzu. Czekał na właściciela

Pies zmarłej na COVID-19 ofiary czekał w szpitalu w Wuhan przez ponad trzy miesiące. Zwierzę nie chciało opuścić szpitalnego korytarza i wiernie...

zobacz więcej

Najwięcej chorych jest w należących do PGG kopalniach: Jankowice (670), Sośnica (454) i Murcki-Staszic (230).

Połowa infekcji wśród górników

Ogółem według danych pozyskanych przez PAP w trzech spółkach węglowych we wtorek rano zakażonych było 3640 górników z kilkunastu kopalń, wobec 3376 osób raportowanych w poniedziałek rano – oznacza to 264 nowe przypadki. Górnicy stanowią około połowę spośród ponad 7,3 tys. wszystkich osób zakażonych na Śląsku.

Według opublikowanych we wtorek danych sanepidu, w woj. śląskim potwierdzono 7327 przypadków koronawirusa, a 192 osoby zmarły. Od początku epidemii wykonano około 70 tys. testów na obecność SARS-CoV-2.

Szczegółowe dane Ministerstwa Zdrowia

Aplikacja zarezerwuje miejsce w kościele

We Włoszech powstała aplikacja „Parafia”, dzięki której można zarezerwować miejsce na mszy w kościele. Przydatna jest w obecnej fazie epidemii, gdy...

zobacz więcej

Wcześniej Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wyzdrowiało już 10 020 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Z powodu COVID-19 w szpitalach przebywa 2 171 chorych. Osoby hospitalizowane nie zawsze są nosicielami koronawirusa lub chorują na COVID-19. Dopiero test, którym są poddawane, daje potwierdzenie, czy są zakażone.

W komunikacie resortu dodano, że na kwarantannie przebywa 78 864 osób. To te, które miały bezpośredni kontakt z zakażonymi lub z podejrzanymi o zakażenie koronawirusem.

Z kolei nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – jak podał resort – objęto 19 139 osób. Nie miały one bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się ich stan zdrowia, np. jeśli pracowały w budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa.

źródło:
Zobacz więcej