RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Naukowcy odkryli nową galaktykę. Przypomina gigantycznego donuta

Odkrycie może pomóc zrozumieć proces powstania Drogi Mlecznej (fot. Twitter/Swinburne University of Technology)

Naukowcy odkryli nową galaktykę, znajdującą się 11 miliardów lat świetlnych od Układu Słonecznego. Swoim wyglądem przypomina „kosmiczny pierścień ognia”. To bardzo rzadki okaz galaktyki, który może pomóc zrozumieć proces powstania Drogi Mlecznej.

„Łowca asteroid” z Polski opowiada o swojej pracy w NASA

Kacper Wierzchoś, polski astronom, odkrywca tzw. małego księżyca i – jak sam się nazywa – „łowca komet i asteroid”, opowiedział o swojej pracy i...

zobacz więcej

Nowo odkrytą galaktykę nazwano R5519. Ma ona masę zbliżoną do Drogi Mlecznej. Swoim wyglądem przypomina pierścień ognia, a innym gigantycznego donuta. Jak zapewniają naukowcy, odkrycie „może wstrząsnąć teoriami dotyczącymi powstawania galaktyk oraz ich ewolucji”.

R5519 należy do kolizyjnych galaktyk pierścieniowych. Większość galaktyk pierścieniowych powstaje na skutek procesów wewnętrznych. Kolizyjne powstają z kolei wskutek zderzeń z innymi galaktykami. Galaktyczna kolizja pierścieniowa jest pierwszą, jaką kiedykolwiek znaleziono w odległości większej niż kilkaset lat świetlnych

Zewnętrzna krawędź pierścienia R5519 jest dość duża – o średnicy około 42 400 lat świetlnych. – To bardzo ciekawy obiekt, którego nigdy wcześniej nie widzieliśmy – powiedział astronom Tiantian Yuan z Centrum Doskonałości ARC dla astrofizyki nieba w trzech wymiarach w Australii. – Wygląda jednocześnie dziwnie i znajomo – dodał.

W przeprowadzonych przez naukowców badaniach wykorzystano obserwacje spektroskopowe z W.M. Keck Observatory na Hawajach oraz zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

W badaniach brali udział naukowcy z Australii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Belgii i Danii.

źródło:
Zobacz więcej