Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Tranzyt gazu przez Jamał-Europa wstrzymany

Wygasła wieloletnia umowa na tranzyt rosyjskiego surowca do krajów Europy Zachodniej (fot. Shutterstock/ Leonid Ikan)

Tranzyt gazu przez rurociąg Jamał-Europa został całkowicie wstrzymany – informuje rosyjska agencja Interfax, powołując się na dane niemieckiego operatora. Operator Gascade poinformował, że w punkcie przesyłu Mallnow we wschodnich Niemczech o 8.00 rano czasu berlińskiego strumień przepływu gazu spadł do zera.

Wygasa umowa tranzytowa z Gazpromem. „Powrót do zdrowych relacji”

Wieloletnia umowa między Gazpromem a spółką Europol Gaz dotycząca tranzytu rosyjskiego gazu gazociągiem jamalskim przez Polskę do Europy Zachodniej...

zobacz więcej

Według dziennika „Kommiersant” kraje Unii Europejskiej ograniczają zakup rosyjskiego gazu.

Gazeta przypomina o wygaśnięciu wieloletniego kontraktu z Polską 17 maja i o tym, że po tej dacie aż do 1 lipca rezerwacja przepustowości gazociągu odbywa się w drodze aukcji dobowych. Ocenia następnie, że „nowy system relacji z Polską pozwoli Gazpromowi przez ten krótki odcinek czasu – do 1 lipca – płacić tylko za tę przepustowość, której firma potrzebuje konkretnego dnia”.

Jak dodaje, umożliwi to również Gazpromowi zwiększenie dostaw przez Ukrainę oraz przez gazociąg Nord Stream, za których przepustowości koncern już zapłacił, i na zmniejszenie swoich kosztów na tle spadku zapotrzebowania na gaz w Europie.

Gazprom traci kolejnego potężnego klienta

Turcja ograniczyła pobór gazu rurociągowego od rosyjskiego dostawcy. Jeszcze niedawno kraj ten był drugim w kolejności klientem Gazpromu, a obecnie...

zobacz więcej

W 2019 roku udział gazu rosyjskiego na rynku europejskim (rosyjskiego LNG i surowca dostarczanego rurociągami) stanowił 39 procent. Ekspertka Maria Biełowa z Vygon Consulting powiedziała „Kommiersantowi”, że jeśli popyt w Europie utrzyma się na poziomie z zeszłego roku, a wzrośnie import LNG, to wskaźnik ten może spaść z 39 do 35 proc. Jeśli zaś popyt na gaz obniży się jeszcze bardziej, to udział gazu rosyjskiego spadnie do 34 proc., przy czym odbędzie się to kosztem eksportu gazu poprzez rurociągi – prognozuje ekspertka.

17 maja wygasła wieloletnia umowa zawarta w 1995 roku między Gazpromem a spółką Europol Gaz na tranzyt rosyjskiego surowca do krajów Europy Zachodniej. Od 18 maja operator gazociągu stosuje zasady przewidziane w europejskich regulacjach: przydziela przepustowości pozwalające na przesył gazu poprzez polski odcinek gazociągu jamalskiego w ramach niedyskryminacyjnej procedury aukcyjnej, przeprowadzanej na zasadach rynkowych, na zasadach i w terminach określonych w tzw. rozporządzeniu CAM NC.

Wszystkie wyniki aukcji mają formuły „ship-or-pay”, co oznacza, że zwycięzca będzie musiał zapłacić odpowiednią stawkę za zakontraktowaną przepustowość, niezależnie od tego, czy gaz prześle, czy też nie.

źródło:
Zobacz więcej