RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ten „lek” na koronawirusa podano tysiącom. Efekt przeraził – „może zabić”

Fatalne wyniki testów z lekiem przeciwmalarycznym (fot. Fabrizio Villa/Getty Images)
Fatalne wyniki testów z lekiem przeciwmalarycznym (fot. Fabrizio Villa/Getty Images)

Światowa Organizacja Zdrowia wstrzymała testy kliniczne z użyciem hydroksychlorochiny. Chodzi o lek przeciwmalaryczny, co do którego przypuszczano, że może łagodzić przebieg COVID-19. Najnowsze badania pokazały, że jest zupełnie inaczej i związek chemiczny może pogorszyć stan chorego.

Koronawirus odpuszcza. Rusza „odmrażanie” Anglii

W przyszłym miesiącu w Anglii mają zostać otwarte targi i rynki, potem – sklepy z odzieżą i elektroniką. Premier Boris Johnson ogłosił plan...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W czasie wideokonferencji prasowej szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował, że po wynikach ostatnich badań nie było innej możliwości, jak wstrzymać prowadzone w kilku krajach testy leku z udziałem ludzi.

– Zdecydowaliśmy się przerwać badania, a nasi eksperci analizują teraz dane, dotyczące bezpieczeństwa. Inne części tego procesu są natomiast prowadzone zgodnie z planem – mówił.

W ubiegłym tygodniu czasopismo naukowe „The Lancet” opublikowało wyniki badań z użyciem hydroksychlorochiny. Testy z udziałem prawie 100 tysięcy osób wykazały, że lek nie tylko nie zapobiega zakażeniu koronawirusem, lecz także może pogorszyć przebieg COVID-19, a nawet doprowadzić do śmierci pacjenta. Jest bezpieczny jedynie w przypadku leczenia malarii.

Tymczasowe używanie hydroksychlorochiny przeciwko COVID-19 zalecało kilkanaście krajów na świecie. Amerykański prezydent Donald Trump mówił niedawno na konferencji prasowej, że sam bierze ten lek. Terapię taką zalecał też prezydent Brazylii Jair Bolsonaro.

Według danych naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Maryland, na całym świecie w wyniku COVID-19 zmarło 348 tysięcy osób. Liczba zakażonych koronawirusem to 5,5 miliona, a wyleczyć udało się 2 miliony 300 tysięcy osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej