RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niegospodarność w ITME. Jest śledztwo po kontroli CBA

Kontrola trwała od lutego do listopada ubiegłego roku (fot. CBA)

Po kontroli CBA w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie (ITME) prokuratura podjęła śledztwo w sprawie nieprawidłowości gospodarowaniu mieniem i prowadzeniu działalności gospodarczej przez Instytut – poinformowała rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Warszawie Mirosława Chyr.

Śledztwem ws. Czajki zajmie się teraz CBA

Prokuratura Regionalna w Warszawie powierzyła CBA prowadzenie śledztwa ws. oczyszczalni Czajka na początkowym jego etapie – poinformowała rzecznik...

zobacz więcej

Zawiadomienie CBA do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w zakresie gospodarowania mieniem i prowadzenia działalności gospodarczej Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych wpłynęło do Prokuratury w grudniu ubiegłego roku. – Postępowanie prowadzone jest w sprawie, trwa gromadzenie materiału dowodowego – powiedziała PAP rzeczniczka.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA Temistokles Brodowski potwierdził, że w Instytucie kontrolę prowadzili funkcjonariusze departamentu postępowań kontrolnych Biura od lutego do listopada 2019 r.

CBA sprawdzało, jak podejmowano i realizowano decyzje o rozporządzaniu mieniem ITME – Instytut w latach 2011-15 miał zawierać umowy dzierżawy ze spółkami handlowymi, które osobowo są powiązane z pracownikami ITME. Umowy dotyczyły biur, laboratoriów oraz znajdujących się w nich instalacji, maszyn i urządzeń technologicznych a także samej aparatury badawczo-naukowej.

Z wyników kontroli wynikało, iż wysokość czynszu dzierżawnego dla spółek była niekorzystna dla Instytutu a koszty ponoszone przez ITME niewspółmierne do wysokości uzyskiwanych opłat. Zawiadomienie CBA do prokuratury ma dotyczyć dwóch byłych szefów Instytutu Zygmunta Ł. i Sławomira S.

Decyzje o gruntach i skorumpowany burmistrz Artur W. Kaleta prosi o informacje

Z niepokojem przyglądam się sytuacji, która ma miejsce w dzielnicy Włochy – pisze w interwencji poselskiej do obecnego burmistrza tej stołecznej...

zobacz więcej

Wielomilionowe szkody

Kontrolerzy CBA ocenili w zawiadomieniu, że szkoda w czynszu sięgnęła około 12 mln zł za czasów długoletniego dyrektora Ł. i w sumie około 5 mln zł w okresie, gdy szefem ITME był S. Spółki nieodpłatnie korzystały też z know-how Instytutu, co w ocenie kontrolujących również naraziło ITME na trudne do oszacowania straty.

Po informacjach PAP o podjęciu kontroli przez CBA w lutym 2019 r. dyrekcja Instytutu informowała, że dotyczy ona realizacji zakończonych już umów ITME z zewnętrznymi firmami, a instytut w pełni współpracuje z CBA podczas kontroli.

Nowy dyrektor ITME wyjaśnił, że wynajmującymi były spółki EPI LAB sp. z o.o. oraz ENT SA – w ich kierownictwie których był dr inż. Włodzimierz Strupiński – nazywany w mediach „ojcem polskiego grafenu”, który przez 34 lata pracował w ITME. Nowy dyrektor poinformował, że EPI LAB została rozwiązana, a umowa z ENT SA została wypowiedziana.

Z ustaleń kontroli CBA wynika, że różnica pomiędzy kosztami ponoszonymi przez instytut na utrzymanie wynajmowanych pomieszczeń – laboratoriów, a opłatami, które za ich wynajęcie ponosiły spółki były nawet kilkadziesiąt razy niższe.

Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych jest jednostką badawczo-rozwojową prowadzącą prace w zakresie szeroko rozumianej inżynierii materiałowej, elektroniki, fotoniki, nanotechnologii. Prowadzone są tu też prace nad materiałami nowej generacji, między innymi grafenem. Zatrudnia blisko 250 osób.

źródło:

Zobacz więcej