„Anomalia” położyła kosmiczny eksperyment miliardera

Virgin Orbit chce ponowić próbę (fot. PAP/EPA/VIRGIN ORBIT / HANDOUT)

Należąca do brytyjskiego miliardera Richarda Bransona firma Virgin Orbit nie zdołała umieścić na orbicie okołoziemskiej rakiety wystrzelonej z samolotu. Zapowiedziano rychłe podjęcie nowej próby.

Polski satelita badawczy może trafić na orbitę już za trzy lata

Za ok. trzy lata chcemy wystrzelić satelitę stworzonego przez nas przy udziale polskich firm – powiedział wiceprezes Exatela Rafał Magryś. Wskazał,...

zobacz więcej

Podczas próby dokonanej nad Pacyfikiem, w pobliżu wybrzeży Kalifornii, rakieta nazwana LauncherOne została wyniesiona na wysokość około 9 km pod skrzydłem należącego do Bransona samolotu Boeing 747 Jumbo. Samolot nazwany Cosmic Girl (Kosmiczna Dziewczyna), specjalnie przystosowany do eksperymentu, wystartował z bazy lotniczej i kosmodromu Mojave na pustyni o tej samej nazwie.

Pocisk pomyślnie oddzielił się od samolotu i odpalił silnik, jednak doszło wówczas do niesprecyzowanej bliżej „anomalii”, która zmusiła – jak głosi opublikowane oświadczenie Virgin Orbit – do zakończenia eksperymentu. Samolot powrócił bezpiecznie do bazy.

„Dowiemy się więcej kiedy nasi inżynierowie przeanalizują górę danych, jakie dzisiaj zebraliśmy” – oświadczyła firma. „Osiągnęliśmy dzisiaj wiele celów, jakie sobie wyznaczyliśmy, chociaż być może nie wszystkie. Dokonaliśmy jednak wielkiego kroku. Nasza następna rakieta już czeka i kolejna próba zostanie podjęta wkrótce” – sprecyzowano.

Branson chce przy pomocy swojej firmy przechwycić część powstającego lukratywnego rynku wprowadzania na orbitę niewielkich satelitów. Utworzona przez niego Virgin Group kontroluje ponad 400 przedsiębiorstw z różnych dziedzin, w tym nawet fonograficznej (Virgin Records).

Osobisty majątek Bransona jest szacowany na 4 mld funtów, a mieszkając na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, nie płaci w Wielkiej Brytanii podatków. Wyjaśnia on jednak, że przeprowadził się tam nie z powodów podatkowych, lecz ze względu na klimat i piękno przyrody.

źródło:

Zobacz więcej