Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Jest decyzja Brukseli ws. rządowego programu wsparcia dla dużych firm

Wiceprzewodnicząca Komisji Margrethe Vestager (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL)

Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia dla dużych firm dotkniętych przez koronakryzys o wartości 2,2 miliarda euro, czyli około 10 miliardów złotych. Jest to część oferowanej pomocy publicznej zwanej „Tarczą finansową dla dużych przedsiębiorstw”. Premier Mateusz Morawiecki wskazał, że Warszawa czeka na kolejne notyfikacje.

Tarcza antykryzysowa. Minister Maląg apeluje do Rafała Trzaskowskiego

Ponad 46 mld zł trafiło do polskich przedsiębiorców w celu ochrony miejsc pracy – poinformowała w poniedziałek podczas konferencji prasowej...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Wiceprzewodnicząca Komisji Margrethe Vestager napisała, że program pozwoli Polsce na kolejne wsparcie firm w czasie pandemii. „Pomoże on przedsiębiorstwom zaspokoić bezpośrednie potrzeby, zagwarantować płynność i kontynuować działalność, rozpocząć inwestycje oraz utrzymać zatrudnienie podczas epidemii i po jej zakończeniu” – wskazała komisarz odpowiedzialna za konkurencję.

Komisja poinformowała, że pomoc publiczna będzie w formie subsydiowanych pożyczek dla przedsiębiorstw z korzystnymi stopami oprocentowania. Program został stworzony z myślą o dużych firmach, ale będzie on także otwarty dla niektórych małych i średnich przedsiębiorstw zarejestrowanych w Polsce, które spełnią określone kryteria.

„Jest wreszcie zgoda KE na jeden z instrumentów naszej Tarczy finansowanej przez Polski Fundusz Rozwoju, tym razem dla dużych firm. Za nami wiele godzin negocjacji. Teraz czekamy na kolejne notyfikacje, bo potrzeby są znacznie większe niż 2,2 mld euro, na które zgodziła się Komisja” – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

źródło:
Zobacz więcej