Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Koronawirus odpuszcza. Rusza „odmrażanie” Anglii

Epidemia na Wyspach zwalnia (fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)

W przyszłym miesiącu w Anglii mają zostać otwarte targi i rynki, potem – sklepy z odzieżą i elektroniką. Premier Boris Johnson ogłosił plan „odmrażania” kraju i luzowania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.

Doradca Johnsona złamał zakaz podróży. Był zakażony koronawirusem

Najbliższy doradca brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, Dominic Cummings, w czasie gdy miał objawy koronawirusa przejechał ponad 400 km od...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Pierwszego czerwca warzywa, owoce i rybę z frytkami będzie już można w Anglii kupić na rynkach i targach żywności. – Wirus słabiej rozprzestrzenia się na zewnątrz. Łatwiej jest też zastosować środki ostrożności – tłumaczył tę decyzję premier Zjednoczonego Królestwa.

Od połowy czerwca mają zostać otwarte sklepy niesprzedające artykułów pierwszej potrzeby; domy handlowe i małe sklepiki. Premier Johnson zastrzega jednak, że to daty orientacyjne, a rząd nadal będzie uważnie śledził rozwój epidemii.

Szef konserwatywnego rządu powiedział też mieszkańcom Anglii, by przygotowali się na dodatkowe zabezpieczenia, jak system jednokierunkowych korytarzy i ograniczenie liczby klientów przebywających w pomieszczeniu.

Plany dotyczą wyłącznie Anglii. Regionalne władze Walii, Szkocji i Irlandii Północnej mogą same zdecydować o tempie „odmrażania” kraju.

Epidemia na Wyspach zwalnia. W ciągu ostatnich 24 godzin w całym kraju zanotowano 121 zgonów. Są jednak różnice regionalne. Eksperci szacują na przykład, że w Szkocji współczynnik zakaźności jest obecnie wyższy niż w Londynie, który był pierwszym ogniskiem epidemii.

źródło:
Zobacz więcej